back to top
29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Lazër Radi: Memoriali I – Prizreni (Dorëshkrim)

Gazeta

Memoriali I - Prizreni
Lazër Radi: Memoriali I – Prizreni (Dorëshkrim)

Lazër Radi: Memoriali I – Prizreni (Dorëshkrim)

“Në mjegullnajë t’kujtimeve”

Memoriali i Dr. Lazër Radit, përbahet nga tre libra mjaft të randsishëm, të cilët ende s’kanë mbrritë me e pa dritën e botimit! Libri i I i Memorialit titullohet “Në mjegullnajë t’Kujtimeve”, dhe në flitet për trembdhejtë vitet që autori kaloi në qytetit e tij të lindjes në Prizren… dhe që mbetet nji nga dëshmitë ma të papërsëritshme ta raportit të njeriut me qytetit e vet të lindjes…

Fragment nga libri…
“Prizreni, asht qyteti im i lindjes.
Ai asht qyteti ma i mrekullueshëm i kësaj bote, thjesht pse asht qyteti i fëminisë sime, qyteti i andrrave të mia ma të para dhe i dëshirave të mia mbetun pezull n’ajri.
Prizreni kishte historitë dhe legjendat e veta që rrjedhin pa prà ndër kohna ashtu si ujnat e Bistricës, po që mue më ka pëlque gjithnji ta thërras Lumbardhë.
Edhe ky rrëfim për qytetin tim dhe për vete, tashma asht pjesë e kësaj legjende…
Si çdo qytet i lashtë i kësaj bote edhe Prizreni ka nji ditë lindjeje për të cilën askush s’e ka përcatue dot saktë, ka historitë, traditat dhe zakonet e veta, ka karakteristikat dhe të veçantat herë të ngjashme me qytete të tjera të kësaj bote, por ma shumë të pangjashme me askend tjetër…”

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.