Arkivi për Kategorin » Jozef Radi «

Ky libër – si Monument i Grues Shqiptare përballë Përbindshit Komunist! – nga Arben Borshi

  Mri Dedja e Merrnaçajve Ky libër – si Monument i Grues Shqiptare përballë Përbindshit Komunist! nga Arben Borshi Mora shkas me ba nji koment për librin e fundit të Jozef Radit: “Mrì Dedja e Lexo Me Teper.

Mrì Dedja, ngjall të kaluemen e nji kohe të përjetueme tragjike – nga Idriz Lamaj

Mrì Dedja, ngjall të kaluemen e nji kohe të përjetueme tragjike nga Idriz Lamaj Mri Dedja e Merrnaçajve – Zoja e Hekurt me Shpirt Florini  libër nga Jozef Radi Zoja dhe zotni, e Lexo Me Teper.

Figura e një Gruaje të Hekurt e sublimuar në një libër – nga Mhill Velaj

Figura e një Gruaje të Hekurt e sublimuar në një libër nga Mhill Velaj Reflektime mbi librin “Mri Dedja e Merrnaçajve, – Zoja e Hekurt me Shpirt Florini – Rrëfime t’nji jete” Jo Lexo Me Teper.

Te rrëfimet e Mrì Dedes, kam gjetur shumë gra të jetë sime – nga Lindita Harizaj – Dema

Te rrëfimet e Mrì Dedes, kam gjetur shumë gra të jetë sime nga Lindita Harizaj – Dema Ju falenderoj nga zemra për këtë libër me shumë vlera jo vetëm për mua! Ashtu Lexo Me Teper.

Të lindur në shtrëngatë! – nga Kazanova Aliaj

Të lindur në shtrëngatë! nga Kazanova Aliaj E një ditë do të ndëgjoheshe deri në Amerikë oshëtima e Sharrit e Lazër & Jozef Radit! Oshëtima e dhimbjeve që trondit me jehonën e saj Lexo Me Teper.

Heroina që s’u lodh kurrë, tue përballue sfidat e jetës – recensë nga Mariana Naçaj

Heroina që s’u lodh kurrë, tue përballue sfidat e jetës recensë nga Mariana Naçaj Rreth librit të autorit Jozef Radi me titull: “Mri Dedja e Merrnaçajve – Zoja e Hekurt me Shpirt Lexo Me Teper.

Dera e Madhe Fisnike dhe Bujare e Marash e Mrì Dedja e Merrnaçajve në SHBA është vetë krahina malore e pamposhtur e Kelmendit në miniaturë Klajd Kapinova – editor i revistës “Jeta Katolike”, New York

Dera e Madhe Fisnike dhe Bujare e Marash e Mrì Dedja e Merrnaçajve në SHBA është vetë krahina malore e pamposhtur e Kelmendit në miniaturë Klajd Kapinova - editor i revistës “Jeta Lexo Me Teper.

Nji nanë e virtytshme që ia kalon legjendës – letër nga Pertefe Leka!

Nji nanë e virtytshme që ia kalon legjendës – letër nga Pertefe Leka! Zonjën Pertefe Leka së bashku me të shoqin e saj, Zotin Luan Leka, i kam miq të vjetër… Lexo Me Teper.

Biografi prezantuese e jetës së Mrì Dedjes

Biografi prezantuese e jetës së Mrì Dedjes Ditën e shtunë, me 16 shtator 2023, në orën 14.00, në sallën e Konferencave “Nanë Tereza”, pranë Kishës “Zoja e Shkodrës” në Hartsdale – Lexo Me Teper.

Bibloteka e Vatrës u pastrue – tash mbetet vetëm me dëshmue se ku shkuen librat që flinin në dysheme…?! – Shkrime, shënime e opinione mbas fotove që botoi “Dielli” dhe Mirela Grishaj…

Në qershorin e sivjetëm, pata rast ta vizitoja bibliotekën e Vatrës, në kërkim të do materialeve që për mue ishin mjaft të nevojshme… Për keqardhjen jo vetëm timen, biblioteka e Lexo Me Teper.

Kush ma vrau Reshit Mulletin…?! – nga Jozef Radi

Kush ma vrau Reshit Mulletin…?! nga Jozef Radi Reshit Mulletin, apo siç e thirrnim të gjithë: Shitin edhe pse me mjaft diferencë në moshë, e kam pasë mik fort të dashtun të Lexo Me Teper.

Edhe ti, si ajo… – tregim nga Jozef Radi

Edhe ti, si ajo … tregim nga Jozef Radi “E përdhunueme qysh herët, vazhdonte me përdhunue krejt botën pa dhimbë!” Freud Gjithçka kish ndodhë para se dera e metaltë të kërciste me nji zhurmë që Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook