Arkivi për Kategorin » Jozef Radi «

Bibloteka e Vatrës u pastrue – tash mbetet vetëm me dëshmue se ku shkuen librat që flinin në dysheme…?! – Shkrime, shënime e opinione mbas fotove që botoi “Dielli” dhe Mirela Grishaj…

Në qershorin e sivjetëm, pata rast ta vizitoja bibliotekën e Vatrës, në kërkim të do materialeve që për mue ishin mjaft të nevojshme… Për keqardhjen jo vetëm timen, biblioteka e Lexo Me Teper.

Kush ma vrau Reshit Mulletin…?! – nga Jozef Radi

Kush ma vrau Reshit Mulletin…?! nga Jozef Radi Reshit Mulletin, apo siç e thirrnim të gjithë: Shitin edhe pse me mjaft diferencë në moshë, e kam pasë mik fort të dashtun të Lexo Me Teper.

Edhe ti, si ajo… – tregim nga Jozef Radi

Edhe ti, si ajo … tregim nga Jozef Radi “E përdhunueme qysh herët, vazhdonte me përdhunue krejt botën pa dhimbë!” Freud Gjithçka kish ndodhë para se dera e metaltë të kërciste me nji zhurmë që Lexo Me Teper.

16 gusht 1965 – Këmbimi i Lekut “të vjetër” me atë “të ri”, dhe një shënim nga Jozef Radi…

Rreth historisë së Lekut të Ri që s’u pranua kurrë si i tillë… refleksion nga Jozef Radi Historia e Lekut të Ri dhe Lekut të Vjetër është e lidhur paksa me jetën Lexo Me Teper.

Klithëm për shpëtimin e Bibliotekës së Vatrës – refleksion kritik nga Jozef Radi

Klithëm për shpëtimin e Bibliotekës së Vatrës refleksion kritik nga Jozef Radi Me Idriz Lamaj, ndër figurat me kontribute tejet pozitive prej vitesh në diasporë, një arkivë e gjallë e pesëdhjetë Lexo Me Teper.

Grazie Silvio, Grazie di Cuore Silvio! – requiem nga Jozef Radi

Grazie Silvio, Grazie di Cuore Silvio! requiem nga Jozef Radi Mëngjesin e 12 qershorit 2023, në orën 9.30, ndërroi jetë në spitalin San Raffaele në Milano, Silvio Berlusconi ku ishte i shtruar prej së Lexo Me Teper.

Fjali me paskajore… – nga Artan Kafexhiu

Fjali me paskajore… nga Artan Kafexhiu Qëlloi që u takuam me Jozef Radin, në një mot jo të zakontë në New York, ku troposfera ngjante të ishte mbështjellë prej një lente Lexo Me Teper.

“Lamtumirë, dhe po qe përgjithmonë, përgjithmonë lamtumirë…!” kushtuar Irena Dukagjini – Kujxhia

Irena Dukagjini – Kujxhia, nji zonjë, nji fisnike që luftoi deri në fund me fatin që i gatuan djajtë! requiem nga Jozef Radi Lajmi se me 17 maj 2023, është larguar prej Lexo Me Teper.

Pse u humbën zgjedhjet?! – Refleksione nga Jozef Radi ditë mbas dite si pjesë e një ceremonie mortuarie…

Jozef Radi 2016 Pse u humbën zgjedhjet?! Refleksione nga Jozef Radi ditë mbas dite si pjesë e një ceremonie mortuarie… *** Përpara se të pyesim “Pse u humbën zgjedhjet?” duhet të bëhet një pyetje tjetër Lexo Me Teper.

Vjena – Qytet i Requiemeve – Requiem për Musinenë! – bisedë me Gjergj Jozef Kolën

Intelektualja e rrallë Musine Kokalari, nyje e randsishme e kulturës shqiptare, mblodhi nji grup dashamirës të kulturës shqiptare në Vjenë! Arsyeja ishte e thjeshtë: Te kjo figurë janë bashkë: Intelektualja, Lexo Me Teper.

Mësues, o mësuesi jem i dashtun! – Poezi nga Fernando Pessoa – në shqip nga Jozef Radi

Mësues, o mësuesi jem i dashtun! Poezi nga Fernando Pessoa – në shqip nga Jozef Radi Mësues, o mësuesi jem i dashtun! zemra e intelektit tem po edhe e krejt trupit! Jetë e zanafillës Lexo Me Teper.

Proza mimetike e Jozef Radit Rreth tregimi – Njeriu kohës së qyqes – nga Leka Ndoja

Proza mimetike e Jozef Radit Rreth tregimi – Njeriu i Kohës së Qyqes – nga Leka Ndoja Vendosja e narracionit në formen mimetike – sipas Gerar Genettit – skalit karakteret me Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook