Arberia 10 Janar-Mars 1993

0
17
Arberia 10 Janar-Mars 1993
Arberia 10 Janar-Mars 1993
Arberia 10 Janar-Mars 1993
Arberia 10 Janar-Mars 1993

Arbëria, 10 (janar – prill) 1993

“Mëmëdheu është gjuha që më mësoi mëma…”

Themelues Vinçenc Golleti Baffa
Wielandstr. 23
D69120 Heidelberg

Kryeredaktor: Jozef Radi (Rr. “Reshit Çollaku” 118) Redaktore: Sevim Arbana

Këshilli Botues:
Dr. Petro Vuçani, Prof. Hazir Shala
Dr. Robert Elsie, Dr. Lazër Radi
Mehmet Myftiu, Visar Zhiti
Pashko Gjeçi, Pal Doçi

Grafiste: Eleni Laperi
Shtëpia Botuese “Lilo”

Vinçenc Golletti Baffa – Edhe një fjalë për demokracinë shqiptare
Visar Zhiti – Poezia është liri
Visar Zhiti – Dy poezi nga libri “Kujtesa e Ajrit” Elegjia e Pyjeve dhe Endrrat
Dr. Lazër Radi – Ringjallja e shtypit (përshëndetje Arbërisë)
Kasëm Trebeshina – “Unë e di ku do vete dhe atje do të vete patjetër…” esse nga Jozef Radi
Ermira Dine – Shtatë Poezi
Ferdinand Laholli – Mendime mbi Dashurinë – përkthime
Nijazi Sulça – Tregimi i “Arbërisë” “Bijat e Hueja”
Lazër Radi  – Gjashtë Poezi
Jozef Radi – Aromë jete në nji ekspozitë pikture  Xheneta Kadillari
Pal Doçi – Imzot Prend Doçi Abat I Mirditës 1846-1917
Jozef Radi – Poezi që thyejnë kangjellat
Mit’hat Araniti – Pesë Poezi
Komunikatë e lëvizjes Demokratike të Bashkimit të Shqiptarëve (Kryetari Hazir Shala)
Korrespondenca e Arbërisë
Ibrahim Kodra – Nji mit i kohës sonë nga L. L.
Petro VuçaniKosmo Laudone (skeda biografike)

Related Images:

Artikulli paraprakJozef Radi – Parathënia e librit “Fletorja e Vjeshtës
Artikulli tjetërArberia 11 Prill-Qershor 1993
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.