back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 23 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Dhjetor, 2020

Ca Kujtime mbi At Gjeçovin – nga Faik Konica (1930)

Ca Kujtime mbi At Gjeçovin nga Faik Konica (1930) "...Sicilidò prej nesh,  miq dhe admironjës të tij, do të kishim nevojë që në gjallësí  për...

Robert Prifti – tepër i thjeshtë në madhështinë dhe heshtjen e tij…* një vështrim retrospektiv i një biri për babanë – Edgar Prifti

Robert Prifti: i thjeshtë në madhështinë dhe heshtjen e tij një vështrim retrospektiv i një biri për babanë - Edgar Prifti* Një nga pengjet e mia...

Kush është Ardi Veliu dhe përse ai largohet vetëm “paketë me Ramën” – nga Poli Hoxha

Kush është Ardi Veliu dhe përse ai largohet vetëm “paketë me Ramën” nga Poli Hoxha Po duket qartë se Edi Rama është i gatshëm që të...

Rilindja e PS-së së Ramës: një filozofi politike kiçi – nga Albert Bikaj

Rilindja e PS-së së Ramës: një filozofi politike kiçi nga Albert Bikaj Kur në prag të zgjedhjeve të fundit, Rama paraqiti partinë e tij si...

Nga ëndërrat çelin lule – tregim nga Ramiz Gjini

Tregimi më i bukur, shqip e i huaj, që kam lexuar për këtë vit... agron tufa *** Mbasi lexon nji tregim të kësaj përmase... ke nevojë...

Shoqëria njerëzore vetëm përsoset nga protestat… – nga Gëzim Çelhyka

Shoqëria njerëzore vetëm përsoset nga protestat... nga Gëzim Çelhyka Në këtë planet protestohet dhe vetëm protestohet. Po çdo protestë ka anën e saj të Hijes...

Kanë vandalizuar jetët tona – nga Adriatik Lapaj

Kanë vandalizuar jetët tona nga Adriatik Lapaj Kanë vandalizuar jetët tona; Kanë vandalizuar pronën publike duke e ndarë si plaçkë lufte; Kanë vandalizuar të ardhmen tonë duke...

Kush është halabaku, z Kryeministër?? – nga Ilir Allkja

 Kush është halabaku, z Kryeministër?? nga Ilir Allkja Ju ftoj të kërkoni nga lindja në perëndim ndonjë komb që të ketë bërë përpara nën drejtimin e kusarëve,...

Aquarel me figurën e Fotaq Filipeut – nga Jozef Radi

Aquarel me figurën e Fotaq Filipeut - nga Jozef Radi Fotaq Filipeu i përket asaj shtrese intelektuale shqiptare që u shkollua shkëlyeshëm në Perëndim...

Gentiana Kone, mike fisnike dhe poete andjesh grishëse – nga Albert Vataj

Dy vjet më parë, pata fatin me pa të mishërueme, nji nga andrrat e mia të kahershme, përmes botimit të këtij libri tim të...

“Bad Boys” – nga Sokol Terihati

“Bad Boys” nga Sokol Terihati Sot, mbas 3 ditësh, perëndimorët u bënë të gjallë! Pasi lanë duart si Pons Pilati, me Klodianin e pushkatuar, vazhduan misionin,...

“Kandili i argjandit” i Camajt, në Tiranë – Opinon nga Behar Gjoka

“Kandili i argjandit” i Camajt, në Tiranë Opinon nga Behar Gjoka Ardhja e dramës “Kandili i argjandit”, në Tiranë është ngjarje e shënuar, sidomos për teatrin...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.