Gegnia – E perkohshme kulturore – artistike! (13- 2020)

Gegnia - E perkohshme kulturore - artistike!

Gegnia – E perkohshme kulturore – artistike!

Para do kohësh Revista “Gegnia” më ftoi m’u bà pjesë e saj,
përmes disa krijimeve të mia. Sigurisht e njifja revistën dhe e kisha përcjellë
përmes rrjeteve sociale, po s’kisha ndonji të plotë rreth saj.
E dija që delte prej vitesh në formë modeste, përmes kontributesh
që lidheshin si me gegnishten edhe Gegninë.
Me kënaqsi ju a nisa nji cikël modest poezish për Shkodrën e ngjarje të saj
Dje më lajmëruen se kisha mund ta merrja numrin e fundit, pjesë e të cilit isha edhe vetë.
Ju uroj suksese botuesve të revistës “Gegnia”, në kët rrugë sa të vshtirë
po edhe të bukur në të cilën rropatet shtypi shqiptar…
Me respekt, jozef radi, 10 qershor 2021
.
Përmbajtja
-Viti i Fishtës – Letër e Luigj Gurakuqit drejtuar Atë Gjergj Fishtës
-Antologji e Festivalit Letrar të Shkodrës (2003-2020)
Gjovalin ÇUNI – Dy rreshta mbi “Festivalin Letrar të Shkodrës”
 
EDICIONI I, VITI 2008
Stefan ÇAPALIKU – Kapterr Behari (tregim)
Gazmend KRASNIQI – Shkodra (prozë)
Sokol ZEKAJ – Cikël poezish
Shpëtim KELMENDI – Epifania (poemë)
Ridvan DIBRA – Ku ke humbur “ty, hypocrite lecteur, – mon semblable, – mon frere”?
 
EDICIONI I, VITI 2009
Skënder DRINI – “Përballje” (aforizma)
Primo SHLLAKU – Cikël poezish
Ledri KURTI – Sallatë “mix” – Kujtohu (poezi)
Arben PRENDI – Çorodia (rrëfim)
 
EDICIONI I, VITI 2010
Ledia DUSHI – Me mujt me fjet (poezi)
Mentor Quku – (1939-2014) – Në vend të epilogut, përsëri në Itali
Fadil KRAJA – Letër djalit. Cingarja – (poezi)
Paulin SHTJEFNI – (1946-2018) – Cikël poezish
Nexhmi BUSHATI – Faqe burgu
Alfred ÇAPALIKU – Cikël poezish
 
EDICIONI I, VITI 2011
Lisandri KOLA – Saga e nji dite (prozë)
Brikena SMAJLI – Cikël prozë, poezi
Mehmet H. GUCIA (1943-2018) – O Mendime
Xhahid BUSHATI Dedë Gajtani (Kola) – Mjeshtri shpirtpoet i përkthimit
 
EDICIONI I, VITI 2012
Hajredin Kovaçi – Cikël poezish
Lela Zorba (1920-1993) – Cikël poezish nga Zef Zorba – buzë të ngrira në gaz
Arjeta FERLUSHKAJ – Letërsia Postmoderne dhe Lexuesi. Dominantja Postmoderne
e Ridvan Dibrës.
 
EDICIONI I, VITI 2013
Astrit FANI – Cikël poezish
Albri BRAHUSHA – Atje ku gjehen fjalët (prozë)
Ilirjana STANKAJ – Cikël poezish
Rozafa SHPUZA – Cikël poezish
 
EDICIONI I, VITI 2014
Zija VUKAJ – I fundmi i disidentëve – Për Skënder Drinin (Jo requiem)
Asllan BISHA – Dritaren lëre hapur
Dashamir CACAJ – Cikël poezish
Tonin ÇOBANI – Është grua
 
EDICIONI I, VITI 2015
Lazër STANI – Korbat onesat (prozë)
Dimitrov POPOVIÇ – Cikël poezish
Mustaf TUKAJ – (fragment nga romani) Ajo dhe të tjerët
Nikolin GURAKUQI – Apokalips (poezi)
Marçel HILA – Shkëmbim viktimash (prozë)
 
EDICIONI I, VITI 2016
Haxhi SHABANI – Cikël poezish
Kolec TRABOINI – Cikël poezish
Adrian PACI – Menditime mbi nënshtrimin e mbi larine
Shpëtim SELMANI – Cikël poezish
 
EDICIONI I, VITI 2017
Arjola ZADRIMA – Cikël poezish
Vinçenc MARKU – Hyrje mbi Letërsinë e Mesjetës evropiane (Perkthim)
Erion TEMALI – Dasma përvëluese (tregim)
 
EDICIONI I, VITI 2018
Andreas DUSHI – Shoku yt, Baba (tregim)
Skender TEMALI – Cikël poezish
Edlira LLUKAÇAJ – Cikël poezish
Qamil GJYREZI – Hyrje në Muzikologjinë konjitive, të Niels Trusbak Haumann
Pjese e Revistes Gegnia

Pjese e Revistes Gegnia

 .

EDICIONI I, VITI 2019
Frano KULLI – Mbamendjet e ARDIAN NDRECËS
Jozef RADI – Cikël poetik.
Ahmet PRENÇI – Cikël poetik.
Bashkim GOLEMI – Cikël poetik
 
EDICIONI I, VITI 2020
Ag APOLLONI – Cikël poetik
Durim TAÇI – Fjalia tregim
Rudolf MARKU – Cikël poetik
 

 

Ju mund të ndiqni çdo përgjigje për këtë term nëpërmjet RSS 2.0 feed. Ju mund të lini një përgjigje , ose Ndiqni nga faqja e juaj. Kategoria: Gazeta, Poezia  Etiketat: , , , ,

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook