back to top
21.5 C
Tirana
E shtunë, 18 Maj, 2024

21 kuriozitete mbi Gjermaninë që ndoshta nuk i dinit: – nga Kujtim Ekani

Gazeta

Flamuri Gjerman
Flamuri Gjerman
21 kuriozitete mbi Gjermaninë që ndoshta nuk i dinit:
nga Kujtim Ekani

1.Gjermania përbëhet nga 16 shtete federale, secili me kushtetutën e vet, qeverinë dhe disa fuqi autonome.
2.Vendi është i shtati më i madhi në Evropë për nga sipërfaqja tokësore dhe ka popullsinë më të madhe të çdo vendi në Bashkimin Evropian.
3.Gjermania njihet si vendi i poetëve dhe mendimtarëve (Das Land der Dichter und Denker) falë trashëgimisë së saj të pasur letrare dhe filozofike.
4.Vëllezërit Grimm, Jacob dhe Wilhelm, ishin akademikë gjermanë që mblodhën dhe botuan folklor gjatë shekullit të 19-të, duke popullarizuar tregime të tilla si “Hirushja”, “Princi i bretkosës” dhe “Hansel dhe Gretel”.
5.Tradita e pemës së Krishtlindjes (Tannenbaum) e ka origjinën në Gjermani në shekullin e 16-të. Ajo u bë e njohur në mbarë botën në shekullin e 19-të.
6.Fabrika e birrës më e vjetër e njohur në botë, Weihenstephan Abbey, ndodhet në Bavari, Gjermani dhe ka funksionuar që nga viti 1040 pas Krishtit.
7.Autobahn në Gjermani është i famshëm për seksionet pa kufij shpejtësie. Megjithatë, ka kufizime të rekomanduara të shpejtësisë dhe shumë seksione zbatojnë kufij specifikë të shpejtësisë.
8.Gjermania është lider botëror në inxhinieri dhe prodhon më shumë se një të tretën e turbinave me erë në botë.
9.Vendi ka një traditë të fortë të “Kaffee und Kuchen” (kafe dhe tortë), të ngjashme me kohën e çajit britanik, veçanërisht të dielave dhe festave.
10.Kopshti Zoologischer në Berlin është kopshti zoologjik më i vjetër në Gjermani dhe ka shumëllojshmërinë më të madhe të specieve në botë.
11.Gjermania ishte vendi i parë në botë që miratoi Orën Ditore (DST) në 1916, për të kursyer energji gjatë Luftës së Parë Botërore.

Portat e Brandenburgut në Berlin
Portat e Brandenburgut në Berlin

12.Bibla e Gutenberg ishte libri i parë i madh i shtypur duke përdorur metale të lëvizshme të prodhuara në masë në Evropë. Ai shënoi fillimin e “Revolucionit të Gutenbergut” dhe epokën e librit të shtypur në Perëndim.
13.Albert Einstein, një nga shkencëtarët më të famshëm në histori, lindi në Ulm, Gjermani, në 1879.
14.Oktoberfest në Mynih është Volksfesti më i madh në botë (festa e birrës dhe argëtimi në udhëtim). Pavarësisht emrit, ai fillon në fund të shtatorit dhe zgjat deri në fundjavën e parë të tetorit.
15.Pylli i Zi në Gjermani njihet për pyjet e dendura me gjelbërim të përhershëm dhe fshatrat piktoreske. Shpesh lidhet me përrallat e vëllezërve Grimm.
16.Gjermania është një nga vendet kryesore të librit në botë, duke botuar rreth 94.000 tituj çdo vit.
17.Tradita e kalendarit të Adventit lindi në Gjermani në shekullin e 19-të për të numëruar ditët deri në Krishtlindje.
18.Revista e parë në botë u botua në Gjermani në vitin 1663, me titull “Erbauliche Monaths Unterredungen”.
19.Muri i Berlinit, i ndërtuar në vitin 1961, e ndau Berlinin fizikisht dhe ideologjikisht në Lindje dhe Perëndim, derisa ra në 1989.
20.Fanta e kishte origjinën në Gjermani për shkak të kufizimeve tregtare gjatë Luftës së Dytë Botërore, gjë që e bëri të vështirë importimin e shurupit Coca-Cola.
21.Kështjella Neuschwanstein në Bavari frymëzoi Kështjellën e Bukuroshes së Fjetur të Disneyland. Ai u porosit nga Ludwig II i Bavarisë si një tërheqje dhe si një haraç për Richard Wagner.

Kujtim Ekani

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.