back to top
9.5 C
Tirana
E premte, 19 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Jacques Prevert

Louis Aragon – takimi im surrealist me Poetin e famshëm francez! – nga Skënder Sherifi

Louis Aragon - takimi im surrealist me Poetin e famshëm francez! nga Skënder Sherifi Mes Komunizmit stalinian dhe Poezisë liriko-sentimentale Mes borgjezisë, luksit alla francez dhe Lufta...

“55 poezi nga Charles Bukowski” – në shqip nga Jozef Radi

“55 poezi nga Charles Bukowski” - në shqip nga Jozef Radi Para pak ditësh ka dalë prej shtypit, libri “55 poezi nga Charles Bukowski” “55 Poezi”...

Nuk dialogojmë, nëse nuk marrim trajtimin dhe respektin nga shteti – nga Kujtim Drishti

Nuk dialogojmë, nëse s'marrim trajtimin dhe respektin nga shteti nga Kujtim Drishti Diaspora, letër Kryeministrit Rama: Kërkojmë qartësim për situatën politike dhe ekonomike të vendit   Zoti kryeministër,...

Kajherë trishtimi ka emën t’përveçëm – cikël poetik i Jozef Radit

Kajherë trishtimi ka emën t'përveçëm Cikël Poetik i Jozef Radit shkëputë nga Libri “Fletorja e Vjeshtës” 2011 Ky cikël poetik, asht shkëputë nga Libri Fletorja e Vjeshtës,...

Barbara – poezi nga Jacques Prevert (në shqip Jozef Radi)

Barbara poezi nga Jacques Prevert sjellë në shqip nga Jozef Radi A e mban mend, Barbara njat ditë mbi Brest, shi derdhesh si do Zoti, e ti njashtu e hareshme...

Poezia përballë Driteroit!! nga Rezart Palluqi

Poezia përballë Driteroit!! nga Rezart Palluqi Poeti, Dritëro Agolli prej kohësh u shpëlan trurin poetëve të rinj, duke ju thënë se: “Poezia nëse nuk derdhet në...

Si një gjurmë, por që është zhdukur… nga Ylli Demneri

Si një gjurmë, por që është zhdukur… nga Ylli Demneri Rrugët e Tiranës...? Oh, po bëhet kohë që nuk i kam shëtitur. Sa? Njëzet e gjashtë vjet. 
Në...

Të përshndes o Zog – poezi nga Jacques Prevert

Të përshndes o Zog - poezi nga Jacques Prevert Të përshndes o grifshë ujnash t'errta si qymyri që dikur ke njoftë zogun e prrallave zogun e zjarrmit dhe zogun...

Neruda e Prevert nën përkthimin e Flutura Malo – Kuqani

Kush është Flutra Kuqani - Malo nga Gjin Musa E lindur në Tiranë në një familje të nderuar arsimtaresh, bijë e prindërve Tefë dhe...

Djemtë që bajnë dashni… poezi nga Jacques Prevert

Djemtë që bajnë dashni... poezi nga Jacques Prevert Djemtë që bajnë dashni dhe puthen ashtu n'kambë shpinëkthyem dyerve të natës dhe kalimtarët që kalojnë i kallzojnë me...

Jacques Prevert – Ndër grimca magjike dashnie…

Jacques Prevert - Ndër grimca magjike dashnie... Jacques Prevert, asht poet i thjeshtësisë çarmatosëse... shpesh kthehem e rikthehem te ai për me e bà pak...

M’puth fort… Poezi nga Jacques Prevert

M'puth fort... Poezi nga Jacques Prevert Në nji lagje t'Qytetit të Dritave ku gjithnji asht errsinë e t'merret fryma e ku si n'verë dhe n'dimën asht gjithnji...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.