Nyjet-Arkivit për » Shpend Sollaku – Noé «

Të vajtova, Ilir, siç vajtohen vëllezërit requiem nga Shpend Sollaku – Noé

Të vajtova, Ilir, siç vajtohen vëllezërit requiem nga Shpend Sollaku – Noé   Lajmi i Shpendit për “Ikjen e Ilirjan Hoxhës” më trazoi shpirtërisht dhe më tronditi. Ishte një prej personazheve të klasës Lexo Me Teper.

Ardian Koçi dhe Heterodon – Gjarpri që ha vetveten – nga Shpend Sollaku – Noé

Ardian Koçi dhe Heterodon – Gjarpri që ha vetveten nga Shpend Sollaku Noé -Pushohet nga puna drejtuesi më i zot i Zonave të Mbrojtura të natyrës shqiptare -Preteksti – një intervistë më Lexo Me Teper.

“Lyra” e Haxhiademit, mes tragjikes dhe neoklasicizmit – nga Emrije Krosi (Pjesa e Dytë)

“Lyra” e Haxhiademit, mes tragjikes dhe neoklasicizmit nga  Emrije Krosi (Pjesa e Dytë) Parathënia si “paratekst” apo “ad hoc” i Parathanëjes së Haxhiademit Në këtë kuadër, Haxhiademi është një ndër poetët e Lexo Me Teper.

“Lyra” e Haxhiademit, mes tragjikes dhe neoklasicizmit – nga Emrije Krosi (Pjesa e Parë)

“Lyra” e Haxhiademit, mes tragjikes dhe neoklasicizmit nga  Emrije Krosi (Pjesa e Parë) (Koha dhe leximi në ex nihilis…) Të kuptosh një poet, një tekst më përtej kohës së tij, nuk është Lexo Me Teper.

Poezia çështje shkrimi dhe leximi – nga Emrije Krosi

Poezia çështje shkrimi dhe leximi nga Emrije Krosi A është poezia çështje shkrimi? Çdo poet e sendërton botën sipas veçantisë së tij. E shkrueshme dhe e lexueshme [S/Z e Bartes-it], ku secili Lexo Me Teper.

Mbi kruskotin tim… libri i Arjola Kondakçiut – nga Shpend Sollaku – Noe

Mbi kruskotin tim… libri i Arjola Kondakçiut nga Shpend Sollaku – Noe Këtë verë jemi si të çliruar nga zinxhirët. Robëria prej pandemisë, të paktën për këto momente, sikur është flakur Lexo Me Teper.

Botohet libri, “Ndjesia e Aromave” i Arjola Kondakçiut

  Botohet libri, “Ndjesia e Aromave” i Arjola Kondakçiut Të dashur miq! Mbas një shkëputje të gjatë 12-vjeçare në botime, i rikthehem lexuesit me një pjekuri letrare të përfshirë në librin e tretë, “Ndjesia Lexo Me Teper.

Pse s’ka një datë për dëshmorët e të gjitha luftrave? – nga Shpend Sollaku Noé

Pse s’ka një datë për dëshmorët e të gjitha luftrave? nga Shpend Sollaku Noé Nuk duhet një dekret për të nderuar të rënët për atdhe. As mburrje apo kërcënime kryeministrash. Nderimi për Lexo Me Teper.

Identikiti pothuaj zyrtar i presidentit të ri të Shqipërisë – nga Shpend Sollaku Noé

  Identikiti pothuaj zyrtar i presidentit të ri të Shqipërisë nga Shpend Sollaku Noé Doni të dini zgjidhjen reale për telenovelën rreth Presidentit të Shqipërisë? Ja idetikiti i tij: 1.Person që gëzon besimin e Lexo Me Teper.

Përtej gjatësisë – Hiçi! nga Shpend Sollaku – Noe

Përtej gjatësisë – Hiçi! nga Shpend Sollaku – Noe Ishte Hiçi kur e sollën nga Franca në Shqipëri. E bënë kryetar komiteti të Tiranës (ky është termi që i shkon më mirë), Lexo Me Teper.

Vargje në kaushin e farave të lulediellit… – nga Arjola Kondakçiu

Vite më parë, lashë jashtë hyrjes së pallatit tim në Durrës,disa kopje të librit tim të parë, botuar në Itali “Il regno del proibito”(Mbretëria e gjërave të ndaluara”). “Dikush do Lexo Me Teper.

Letërsia e burgut, si letërsi kujtese, morali dhe qëndrese – Hasan Bajo bashkëbisedon me gazetarin e Diellit – Sokol Paja

Letërsia e burgut, si letërsi kujtese, morali dhe qëndrese Hasan Bajo bashkëbisedon me gazetarin e Diellit – Sokol Paja Hasan Bajo, i përndjekur, i persekutuar dhe i burgosur prej regjimit komunist shqiptar Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook