Romani “Lindja, fëmijëra dhe rinia e klonit Nicolaus Bonadei” i Shpend Sollaku Noé – nga Maksim Rakipaj

0
32
Shpend Sollaku - Noè - “Lindja, fëmijëra dhe rinia e klonit Nicolaus Bonadei” dhe vepra të tjera
Shpend Sollaku - Noè - “Lindja, fëmijëra dhe rinia e klonit Nicolaus Bonadei” dhe vepra të tjera
Maksim Rakipaj
Maksim Rakipaj
Romani “Lindja, fëmijëra dhe rinia e klonit Nicolaus Bonadei”
i mjeshtrit Shpend Sollaku Noé
nga Maksim Rakipaj – shkrimtar e përkthyes – Itali

Afërmendsh, çdo libër i një autori si miku im i nderuar Shpend, librat e të cilit janë botuar gjithandej, ngjall interes të madh kudo. Sidomos i fundit, sfidues, gërricës për shumëkënd, një thriller që të mban në ethe deri në faqet e fundit. Nuk është libri i parë që lexoj prej tij, por ky libër veçanërisht, më bën të krenohem që e kam mik. Kompetent në gjithçka shkruan e përshkruan, në çdo temë që shtjellon, saqë edhe në mos qofsh në një mendje me autorin, detyrohesh ta lexosh me përqendrimin më të madh dhe do s’do do ta miratosh, pastaj të përsiatësh me vete dhe të nxjerrësh kushedi sa përse…
Me dy fjalë brendia: shkencëtari italian Alfio Bonadei bashkë me të shoqen beratase, mjeken Nevia Kapinova, klonojnë Leninin. Autori na shpie në Moskë, ku njihemi me Otar Kutais, njërin nga bashkëpuntorët, pastaj gjendemi te mauzoleu i Leninit, në Milano, Bolzano, Shanghai, Londër, Romë, Durrës, Berat…
Është koha kur në një konferencë shkencore në Londër shpallet klonimi i parë i një gjitari: në Skoci është klonuar delja Dolly. Shtypi fillon spekullimet: si do ta presë Vatikani, po bota? Është etike kjo gjë? Do të ketë klonim njerëzor? Do të lejohet? Shkencëtarin italian e bren zilia: ai ka kryer i pari në botë klonimin njerëzor, madje ka klonuar Leninin! Po sikur dikush tjetër të kryejë një klonim të një njeriu çfardo dhe të marrë meritat si pionier i klonimeve njerëzore? Këtë Alfio Bonadei nuk mund ta pranojë kurrë!
E shoqja nuk është e një mendjeje; ka pranuar të jetë nëna e klonit, por e ka mbajtur ajo në bark për 9 muaj! Duke qenë nëna natyrale e tij, ajo trëmbet nga zhurma që mund të shkaktohet, sepse kështu mund të humbasë të birin! Klon apo jo klon, Nicolaus Bonadei është djali i saj, jo i shkencëtarit Bonadei!

Shpend Sollaku - Noè - “Lindja, fëmijëra dhe rinia e klonit Nicolaus Bonadei” dhe vepra të tjera
Shpend Sollaku – Noè – “Lindja, fëmijëra dhe rinia e klonit Nicolaus Bonadei” dhe vepra të tjera

Por ambicja dhe padurimi i Alfios e bën të vetën. E keqja ndodhi…
Si? Ju ftoj ta lexoni sa më parë këtë roman. Pastaj mbylleni librin dhe hapni mendjen tuaj. Sepse, mendoj, ky është dhe qëllimi i autorit, që rreket të çfaqet i paanshëm në roman.
Autori mund të kishte zgjedhur ndonjë figurë tjetër për ta klonuar: artist, këngëtar, poet, ushtarak, shkencëtar, supermodele… Përse pikërisht Leninin, që shkon e le në Shqipëri në fund të romanit? Cili është mesazhi i tij?
Vladimir Iliç Lenin është njeriu që udhëhoqi revolucionin bolshevik, që krijoi kampet e përqëndrimit; ishte krijuesi i asaj ideologjie që i shkaktoi njerëzimit mbi 100 milion viktima; ishte ai që shndërroi Rusinë në një laborator të madh ku u eksperimetua komunizmi, i cli më pas u eksportua nëpër botë dhe dështoi kudo dhe në të gjitha trajtat e tij.
Shqipëria ishte një minilaborator ku u eksperimentua trajta më e ndyrë e këtij komunizmi. Eksperimenti atje u mbyll ashtu si u mbyll. Tani po e mbyt korrupsioni, mafia. Tjetër eksperiment ky.
I dashur Shpend, mos është ky roman një kumt i koduar yti, se dhe ky eksperiment do të dështojë si të tjerët?
Faleminderit, mik. Meriton shumë ti. Të gjitha çmimet e mundshme. Sepse je njerëzor dhe artist i madh.

Maksim Rakipaj, Lucca, 4 shkurt 2023

Related Images:

Artikulli paraprakRiza Lushta, shqiptari që la gjurmë të pashlyeshme në historinë e lavdishme të Juventusit – nga Danilo Crepaldi
Artikulli tjetër“Kronika Arbnore” – Libri më i fundit nga Prof. Lutfi Alia
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.