Nyjet-Arkivit për » Saimir Z. Kadiu «

“Për hir të Atdheut, sakrifikoj reputacionin tim” – Ernest Koliqi (20 Maj 1903 – 15 janar 1975) – nga Saimir Z. Kadiu

“Për hir të Atdheut, sakrifikoj reputacionin tim” – Ernest Koliqi (20 Maj 1903 – 15 janar 1975) nga Saimir Z. Kadiu, enciklopedist Ernest Koliqi, gjeniu i letrave shqipe të viteve ’30 në Lexo Me Teper.

Letra e Albert Kamysë për mësuesin e fillores…

Letra e Albert Kamysë për mësuesin e fillores… Pasi fitoi Çmimin Nobel, shkrimtari Albert Kamy mendoi që të falënderojë të parën nënën e tij, dhe të dytin një mësues të shkollës Lexo Me Teper.

Çu En Lai (5 mars 1898 – 8 janar 1976) – përgaditi Saimir Z. Kadiu

Çu En Lai (5 mars 1898 – 8 janar 1976) përgaditi Saimir Z. Kadiu Pas vizitës së Hrushovit në vitin 1959, vizita më e rëndësishme e një zyrtari të lartë komunist në Lexo Me Teper.

Historia e publikimit te “Raportit Sekret” të Hrushovit në Kongresin e XX të PK të Bashkimit Sovjetik – nga Saimir Z. Kadiu

Victor Grajevski Historia e publikimit te “Raportit Sekret” të Hrushovit në Kongresin e XX të PK të Bashkimit Sovjetik nga Saimir Z. Kadiu 67 vjet më parë… në Kongresin e XX të Partisë Lexo Me Teper.

28 vjet më parë, me 28 nantor 1994… – nga Saimir Z. Kadiu

28 vjet më parë, me 28 nantor 1994… nga Saimir Z. Kadiu Me 26 nëntor 1994, në sallën “Paolo IV”, kryesuar nga Papa Gjon Pali i Dytë, u mblodh Konçistori, për emërimin Lexo Me Teper.

Duke ndjekur live në TOB koncertin e Tedi Papavramit, dhe një histori nga koha e studimeve në SHBA… – nga Saimir Z. Kadiu

Duke ndjekur live në TOB koncertin e Tedi Papavramit, dhe një histori nga koha e studimeve në SHBA… nga Saimir Z. Kadiu 25 vjet më parë, ndërsa studjoja në New York University, Lexo Me Teper.

Krimet e pandëshkuara të një diktatori – Pol Pot (19 maj 1925 – 15 Prill 1998) – përgaditi Saimir Z. Kadiu

Krimet e pandëshkuara të një diktatori Pol Pot (19 maj 1925 – 15 Prill 1998) përgaditi Saimir Z. Kadiu Kam qënë në klasat e fillores në fillim të viteve 70’, kur Lexo Me Teper.

Totò… Antonio de Curtis Gagliardi Griffo Focas “Princi i së Qeshurës – Il Principe della risata” (7 Nëntor 1898 – 15 Prill 1967)

Totò… Antonio de Curtis Gagliardi Griffo Focas “Princi i së Qeshurës – Il Principe della risata” (7 Nëntor 1898 – 15 Prill 1967) Përgatiti Saimir Z. Kadiu Komiku më i madh italian i shekullit Lexo Me Teper.

Pater Anton Arapi (5 Janar 1888 – 20 shkurt 1946) – nga Saimir Z. Kadiu

Pater Anton Arapi (5 Janar 1888 – 20 shkurt 1946) nga Saimir Z. Kadiu Në muajin prill 2016, Papa Françesku firmosi dekretin për Lumturimin e 38 martirëve të Kishës Katolike shqiptare, duke Lexo Me Teper.

Balerina e famëshme shqiptare e Balshoj Theatër… Melushe Bebeziqi (1933-1967) – nga Saimir Z. Kadiu

Balerina e famëshme shqiptare e Balshoj Theatër… Melushe Bebeziqi (1933-1967) nga Saimir Z. Kadiu Është një e vërtetë e padiskutueshme që balerinat e famshme ruse si Mathilde Kschessinska (1872-1971), Olga Spessivtseva (1895-1991), Anna Lexo Me Teper.

30 vjet Marrëdhënie diplomatike midis Shqipërisë e Vatikanit – nga Saimir Z. Kadiu

30 vjet Marrëdhënie diplomatike midis Shqipërisë e Vatikanit nga Saimir Z. Kadiu Duke përkujtuar 30 vjetorin e Marrëdhënieve diplomatike midis Shqipërisë dhe Vatikanit… dhe një bisedë të Enver Hoxhës me Stalinin Lexo Me Teper.

30 maj 1913… – Njohja ndërkombëtare e Shqipërisë “Londineze” nga Saimir Z. Kadiu

30 maj 1913… Njohja ndërkombëtare e Shqipërisë “Londineze” nga Saimir Z. Kadiu Traktati i Londrës u nënshkrua 108 vjet me parë, me 30 maj 1913 në vijim të Konferencës së Londrës 1912-1913. Ky Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook