Çu En Lai (5 mars 1898 – 8 janar 1976) – përgaditi Saimir Z. Kadiu

0
8
Cu En Lai & Mao Ce Dun
Cu En Lai & Mao Ce Dun
Cu En Lai & Mao Ce Dun
Cu En Lai & Mao Ce Dun

Çu En Lai (5 mars 1898 – 8 janar 1976)

përgaditi Saimir Z. Kadiu

Pas vizitës së Hrushovit në vitin 1959, vizita më e rëndësishme e një zyrtari të lartë komunist në Tiranë është ajo e Çu En Lait në janar 1964.
Pas prishjes me BS, në vitin 1961 dhe fillimin e “dashurisë” me Kinën Popullore u shpeshtuan vizitat reciproke Shqipëri – Kinë. Por asnjëherë nuk pati një takim Enver Hoxha – Mao Ce Dun!!
Çu En Lai ishte kryeministri i parë kinez (pasi komunistët morën pushtetin në Kinë me 1 tetor 1949) dhe Numri 2 i regjimit komunist kinez.
Ai e mbajti këtë post deri sa vdiq me 8 janar 1976.
Gjatë viteve 1949 -1958, Çu En Lai ishte edhe Ministër i Jashtëm i Republikës Popullore të Kinës.
Konsiderohet një nga diplomatët më të mëdhenj të gjeneratës së tij si dhe arkitekti i fillimit të marrëdhënieve Kinë – SHBA, në vitin 1972.
Ishte pro hapjes së Kinës me Perëndimin.
Qëndrimi për një kohë të gjatë në Francë në kohën e rinisë së tij (ku ishte një nga frekuentuesit e kafenesë së famshme parisiane “Cafe de Flore”) e kishte “infektuar” siç duket…
Gjatë vizitës në Tiranë thuhet që i ka thënë tanëve në mënyrë lakonike kineze: “Hapja me botën e jashtme është nje rrugë e shkurtër…!”
Përkthyes gjatë vizitës së tij të parë në Shqipëri ishte Fan Cen Cuo, kinezi i parë që mësoi shqipen në Shqipëri… që më pas do të bëhej edhe ambasador në Tiranë.
Çu En Lai e vizitoi Shqipërine tre herë gjatë viteve 60′.

Çu En Lai & Deng Yingchao
Çu En Lai & Deng Yingchao

Çu En Lai ka lindur 5 Mars 1898…
Çu En Lai u martua vetëm një herë, por nuk pati fëmijë. Më vonë adaptuan një vajzë dhe një djalë… Bashkëshortja e tij Deng Yingchao (1904-1992) ishte një nga gratë më të njohura dhe më të pushtetshme në Partinë Komuniste të Kinës.
Ajo do të hiqte rregullin famekeq kinez për vajzat kineze njohur si foot binding (si këpucë hekuri që nuk lejonte rritjen e këmbeve tek vajzat)
Djali i adoptuar quhej Li Peng (1929 -2019) dhe do të bëhej kryeministri gjakatar Li Pengu i Masakrës së Tienanmenit (5 qershor 1989)

.

Related Images:

Artikulli paraprakAbaz Ermenji patriot dhe mbrojtës i flaktë i çështjes shqiptare – (12 dhjetor 1913 – 10 mars 2003)
Artikulli tjetërBurgimet – nga libri “Jetë e Humbur” – Kujtime nga Ejëll Çoba
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.