back to top
15.5 C
Tirana
E martë, 16 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Leon Tolstoj

Jeta e Lazër Radit e gjitha si dëshmi… – nga Kazanova Aliaj

  Jeta e Lazër Radit e gjitha si dëshmi... nga Kazanova Aliaj Jeta e Lazër Radit, asht e përplotë. I matun, i rafinuem dhe fin, vazhdoi në gjithë...

Ivan Turgenev, ylli që arriti të shkëlqente mes diejve rus të letërsisë botërore – në përvjetorin e vdekjes përgatiti Albert Vataj

Ivan Turgenev, ylli që arriti të shkëlqente mes diejve rus të letërsisë botërore në përvjetorin e vdekjes  - Përgatiti Albert Vataj Ivan Turgenev ishte padyshim një...

Anton Çehov dhe Leon Tolstoj së bashku në nji foto

Anton Çehov dhe Leon Tolstoj së bashku në nji foto Dy shkrimtarët - gjigantë të letërsisë ruse - që e respektonin njeni-tjetrin, po s’e donin...

Paolo Nori versus Fjodor Dostojevskij – nga Astrit Cani

Paolo Nori versus Fjodor Dostojevskij nga Astrit Cani Mendoj për kursin mbi Dostojevskin që shkrimtari Paolo Nori duhet të mbante te ateneu Bicocca. Universitet ku dikur...

Arti i së vërtetës e sublimon krijesën dhe jetën – nga Kazanova Aliaj

Arti i së vërtetës e sublimon krijesën dhe jetën nga Kazanova Aliaj Një shkrim që dëshmon për deformimin e njeriut në diktaturë, një e vërtetë vrasëse...

Leonard Cohen – madhështia e thjeshtësisë nga Ilir Hashorva

Leonard Cohen - madhështia e thjeshtësisë nga Ilir Hashorva Ka ndodhur shpesh që njerëz të mëdhenj të jenë vlerësuar më shumë pasi kanë vdekur, sesa kur...

Frëngjishten ma ka mësuar “e qeshura” e tallëse e një ambasadori… Pjetër Arbnori

Frëngjishten ma ka mësuar “e qeshura” e tallëse e një ambasadori... Letër nga burgu e Pjetër Arbnorit Mbesë e dashur! Sot bëhen 25 vjet që jam...

Leon Tolstoj – (1828-1910) E vërteta

“Të gjithëve na pëlqen e vërteta, po mbi gjithçka na pëlqen ajo që ne na intereson...”

Leon Tolstoj (1828-1910) – Vetvetja

  "Të gjithë kërkojnë ta ndryshojnë botën, po askush s'dëshiron ta ndryshojë vetveten...!"

Demoni i Lermontovit tej kohës së Demonëve Jozef Radi

Demoni i Lermontovit tej kohës së Demonëve esse nga Jozef Radi Poema Demoni e Lermontovit mbetet pa as ma të voglin dyshim nji prej perlave...

Leon Tolstoj – Besimi në vete dhe te të tjerët…

“Duke besue n'vetvete, njeriut gjithnji i duhet m'u përballë me gjykimin e tjerëve, duke besue të tjerët, ai gjithnji do t'ketë mirkuptimin e atyne...

Cikël Poetik – nga Ervina Dervishi

Cikël Poetik nga Ervina Dervishi Pak fjalë në kujtim ë Bajram Hysenit (Kovaçi) Bajram Hyseni ka qenë redaktori i parë de facto i poezive të mia,...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.