back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Lazër Shantoja

Për me kenë Vagabond i mirë… nga Dom Lazër Shantoja

Për me kenë Vagabond i mirë... nga Dom Lazër Shantoja Nji shkrim i shkruem dje (75 vjet ma parë!!) prej Dom Lazër Shantojës... por me...

Shqipëria në optikën e Dom Simon Jubanit… dhe Frymë pas Fryme… nga Menita Ljarja

Frymë pas Fryme... nga Menita Ljarja Poeti i famshëm italian Giacomo Leopardi në njërën nga veprat e tij rrëfen se një herë në Firence kishte...

Xhevat Korça, Fundi i një Korifeu nga Prenjo Imeraj

Xhevat Korça, Fundi i një Korifeu nga Prenjo Imeraj Burgu kështjellë famëkeq i Burrelit, do të mbetet në historinë e kombit shqiptar si një...

Dy letra të At Fishtës dërgue albanologut të madh Norbert Jokl

Dy letra të At Gjergj Fishtës dërgue albanologut të madh Norbert Jokl (Nga fondi i Bibliotekës Kombëtare Austriake në Vjenë) Paraqitje Këto dy letra që po...

Evolucjoni porsi Hana e Bajramit nga Lazër Shantoja

Evolucjoni porsi Hana e Bajramit nga Lazër Shantoja Ora ndër Valle - Prej Fjalorit Evolucjon - Âsht zhvillimi i nji sêndi, i nji organizmit o i...

Persekutimi komunist në shkencat albanologjike Kolec Topalli

Persekutimi komunist në shkencat albanologjike nga Prof. Kolec Topalli Lufta e klasave dhe persekutimi komunist veproi në të gjitha shtresat e shoqërisë. Ato qenë shumë...

Shënime mbi Poetin pa varr – Trifon Xhagjika…

Shënime mbi Poetin pa varr Trifon Xhagjika... Trifon Xhagjika - Poeti i Kurajos së Epërme! nga Jozef Radi “Po të më jepni një top, do...

Takimi i fundit me Dom Lazër Shantojën nga Lazër Radi

Takimi i fundit me Dom Lazër Shantojën nga Lazër  Radi Ishim në Burgun e Ri të Tiranës, n'at vit të ftoftë e të akullt, n'at...

Tungjatjeta Lazër Radi! Llazar Vero (1992)

Lufta mediatike e Dr. Lazër Radit nga Jozef Radi Ky shkrim i gazetarit Llazar Vero, u botua me 14 maj të viti 1992 në gazetën...

Realismo socialista (Wikipedia)

Realismo socialista Nel secondo dopoguerra con la presa di potere da parte del partito comunista e di Enver Hoxha, si sviluppa il realismo socialista:...

Lazër Radi… Kam besuar se Shqipëria do ta kishte nji 20 shkurt…

Kam besuar se Shqipëria do ta kishte një 20 shkurt... Remzi Lani interviston Dr. Lazër Radin Zeri i Rinise 2 Maj 1992 Dr. Radi “Zëri i Rinisë”...

Lazër Radi: Njeriu që na mësoi me dashtë lirinë… – nga Jozef Radi

Njeriu që na mësoi me dashtë lirinë... esse nga Jozef Radi Lazër Radi e kapërceu shekullin e jetës dhe përtejjetës së vet. N'at shenjtninë e tij...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.