back to top
25.5 C
Tirana
E premte, 24 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

“Lahuta e Malcisë”

Shënime rreth “Tre sfidave të Dom Ndre Zadesë” të poetit Fejzi Gushta – nga Pertefe Leka

Shënime rreth “Tre sfidave të Dom Ndre Zadesë” të poetit Fejzi Gushta nga Pertefe Leka Duke lundrue në Internet ndesha në vargjet e poetit shkodran Fejzi Gushta,...

Rubin nga mozaiku i qytetit të lashtë (Nexhmi Bushati, in memoriam) nga Ben Zajmi & Bora Bushati, Astrit Bushati e Qamil Xhurreta

Rubin nga mozaiku i qytetit të lashtë (Nexhmi Bushati, in memoriam) nga Ben Zajmi Tipik shkodran. I gjatë e i thatë në trup, i ngadaltë në lëvizje...

“Kanuni i Lekës” në Tezën 100 vjeçare të Dr. Martin Ivanaj të përjetësuara në vepra dokumentare – nga Pertefe Leka

“Kanuni i Lekës” në Tezën 100 vjeçare të Dr. Martin Ivanaj  të përjetësuara në vepra dokumentare nga Pertefe Leka  Teza e Diplomës se Dr. Martin Ivanaj mbrojtur...

Dhimitër Berati – Bashkëpunëtor i ngushtë i At Fishtës dhe Koliqit – nga Frank Shkreli

Dhimitër Berati - Bashkëpunëtor i ngushtë i At Fishtës dhe Koliqit nga Frank Shkreli me rastin e 50-vjetorit të vdekjes Ishte fillimi i shtatorit të...

Homerizmi i Fishtës – nga Artan Kafexhiu

Homerizmi i Fishtës nga Artan Kafexhiu Gjergj Fishta, siç nuk harron të na e kujtojë një nga studiuesit e rreptë të tij, Arshi Pipa, ishte malcor...

Gjeniu për Gjeniun ose mbi Madhështinë – nga Marie Lasgush Poradeci

Gjeniu për Gjeniun ose mbi Madhështinë nga Marie Lasgush Poradeci "Sot, për ditëlindjen e të madhit Fishta (23 tetor 1871), do të tregoj një ngjarje që...

Nji poezi e famëshme e at Gjergj Fishtës… dhe akuza e përjetshme e Komunizmit per antishqiptarizëm!!!

Nji poezi e famëshme e at Gjergj Fishtës dhe akuza e përjetshme e Komunizmit per antishqiptarizëm “...asht detyrë e të gjithve, që historia e përbindëshave të kuq, të...

Përsëri me vargjet e Fishtës… nga Tonin Çobani

Përsëri me vargjet e Fishtës... nga Tonin Çobani Reagim për shkrimin e Mustafa Nanos “Shqiptarë dhe serbë, të gjithë kemi nevojë për një ‘catharsis’” (Mapo, 5...

Shënime për albanologun Robert Elsie (29 qershor 1950 – 2 tetor 2017)

Shënime për albanologun Robert Elsie (29 qershor 1950 - 2 tetor 2017) Kujtesa jonë strehë amshimi... nga Ardiana S. Prishtina Me frymë vjen. Me frymë ikë. Mbrapa...

Lukë Kaçaj (1924 – 2001) – guxoi me i ra Lahutës nga Fritz Radovani

Lukë Kaçaj (1924 - 2001) - guxoi me i ra Lahutës nga Fritz Radovani “Luka i kaloi vitet e fundit të jetës si një Yll që...

Historia e komandantit legjendar Hasan Riza Pasha nga Dr. Genti Kruja

Historia e komandantit legjendar Hasan Riza Pasha nga Dr. Genti Kruja Në kohën kur në Vlorë më 28 nëntor 1912, u shpall Pavarësia, të Katër...

Zëri i Nolit dhe një Fotografi e Vjetër nga Qerim Vrioni

Zëri i Nolit dhe një Fotografi e Vjetër nga Qerim  Vrioni Ndërsa zërin e Nolit e kisha dëgjuar dhe para disa kohësh, atë të Fishtës e...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.