back to top
9.5 C
Tirana
E premte, 19 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Korça

Rrëfime plot dashni për Korçën nga At Gjergj Fishta e Dom Lazër Shantoja

Rrëfime plot dashni për Korçën  nga At Gjergj Fishta e Dom Lazër Shantoja At Gjergj Fishta për Korçën: “Nder të gjitha qytetet e Shqipnís - mbas mendimit...

Qeroska… rrëfim nga Klodi Stralla

Qeroska... rrëfim nga Klodi Stralla Kujtime fëmijërie në prag të ndrrimviteve. Mbrëmë po ndiqja në Tv pamje nga Korça, duke rënë borë dhe vetiu kujtimet më...

Ettore Ponzi: Piktori që i ktheu kapaket e kutive të municionit në telajo kuadrosh… Major Faik Skopeci

Ettore Ponzi: Piktori që i ktheu kapaket e kutive të municionit në telajo kuadrosh... - Major Faik Skopeci Peisazhi shqiptar mbetet një burim frymëzimi për...

Bota e zajeve… si refleksion në pikturën e Pashk Përvathit

Bota e zajeve... si refleksion në pikturën e Pashk Përvathit Bisedoi Jozef Radi 26 janar 2014 Si janë futur zajet në botën tuaj piktorike dhe...

Largohet nga jeta Eleni Leka – Rodhe – gruaja e poetit të pushkatuar Genc Leka

Largohet nga jeta Eleni Leka - Rodhe... nga Bedri Blloshmi gruaja e poetit të pushkatuar Genc Leka Eleni Rrodhe, e bija e ish deputetit dhe...

Bota e zajeve… si refleksion në pikturën e Pashk Përvathit

Bota e zajeve... si refleksion në pikturën e Pashk Përvathit Bisedoi Jozef Radi 26 janar 2014 Si janë futur zajet në botën tuaj piktorike dhe...

Letër prej nji mikut tim, që vlen ta lexojnë edhe të tjerë…

Letër prej nji mikut tim, që vlen ta lexojnë edhe të tjerë... I nderuar Jozef, uroj të jeni mirë. Përfitoj nga rasti dhe dua ta ndaj...

Xhaxhaica ime e paharruar… nga Meti Fidani

Xhaxhaica ime e paharruar... nga Meti Fidani Të shkruash për familjen Fidani, duhet një libër i tërë, por unë sot desha të shkruaj vetëm për...

Shqipëria humb në një ditë: Dr. Ymer Dishnicën e Dr. Lazër Radin

Shqipëria humb në një ditë të mëdhenjtë: Dr. Ymer Dishnicën dhe Dr. Lazër Radin Në harkun e 24 oreve, me datë 22 dhe 23 shtator 1998, u...

Kur kujtimet shfronësojnë realitetin… Klodi Stralla

Kur kujtimet shfronësojnë realitetin... nga Klodi Stralla Mbresa dhe nostalgji... Kët mesgusht isha me pushime në Korçë, qytet me të cilin më lidhin kujtime të...

Shprehje karakteristike korçare…

Shprehje karakteristike korçare... Në rubrikën “Shqipja e Dialektit”, e gjetëm më vend të vendosim kësaj here disa shprehje tipike korçare, po edhe mjaft fjalë karakteristike...

“Armiqtë!…” Gj. Marku (fb)

“Armiqtë!...” Gj. Marku (fb) Kur nuk ke qenë në burg, mbase të falet të thuash gjithçka për ata që e shkuan jetën nëpër kapanone e...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.