back to top
21.5 C
Tirana
E hënë, 20 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Gabriele d’Annunzio

Bylbyli  – nga Gabriele d’Annunzio – Përktheu: Ernest Koliqi

Bylbyli  - nga Gabriele d'Annunzio Përktheu: Ernest Koliqi Bylbyli po këndonte. S’pari qe si nji të shkrepun hareje muzikore, nji curril cërcërimesh të lehta qi ranë...

Eugenio Montale (12 tetor 1896 – 12 shtator 1981) – Përcjellë e përkthyer nga Maks Rakipaj

 Eugenio Montale (12 tetor 1896 - 12 shtator 1981) Përcjellë e përkthyer nga Maks Rakipaj 12 tetori është data e lindjes së Euxhenio Montale-s, poet dhe...

Haxhiademi e d’Annunzio – Fate të skajshme, andej Burreli – këtej “Il Vittoriale degli Italiani”. nga Shpend Sollaku – Noé

Et'hem Haxhiademi e Gabriele d'Annunzio - Fate të skajshme, andej Burreli - këtej “Il Vittoriale degli Italiani”. nga Shpend Sollaku - Noé Ia kisha borxh një...

Shi ndër pisha poezi nga Gabriele d’Annunzio (në shqip nga Jozef Radi)

Prandej do të kisha dashtë, që ky liber poezish të dhurohesh, si nji “bibël dashnie” n'nji vend që po e mbyt urrejtja. Do të...

Pse stisen flirte të Fishtës me fashizmin? nga Frano Kulli

Pse stisen flirte të Fishtës me fashizmin? nga Frano Kulli Në një shkrim të paradoditëve, nën titullin: "A flirtoi Fishta me fashizmin?", Nasho Jorgaqi shkruan: “Për...

“Shkendija” biblike e Migjenit nga Kristaq Jorgo

"Shkendija" biblike e Migjenit nga Kristaq Jorgo Deri më sot nuk i është kushtuar asnjë studim i posaçëm vjershës Shkëndija të Migjenit, ashtu si një vargu...

Faik Konica – Aristokrat edhe kur shau… nga Arshi Pipa

Faik Konica - Aristokrat edhe kur shau… nga  Arshi Pipa Faik Konica! Kush nuk e njef? Emni i tij asht njeni prej ma të dashunvet. Po...

Shqiptari, që e përcolli letërsinë italiane të Shekullit të Njizetë midis të Ballkanit nga Pierfranco Bruni

Shqiptari, që e përcolli letërsinë italiane të Shekullit të Njizetë midis të Ballkanit: nga Pierfranco Bruni Ernest Koliqi - 40 vjet mbas vdekjes Me 15 janar, të dyzet...

Fishta, shteti dhe dishepujt Frano Kulli

Fishta, shteti dhe dishepujt Frano Kulli Fishta, më 30 dhjetor 1940 do të mbyllte sytë e do të nisej për në botën e amshuar. I...

Shpend Sollaku – Noé: Kohë e mjaftueshme… Shkrimtarët dhe politika

Shpend Sollaku - Noé: Kohë e mjaftueshme - Shkrimtarët dhe politika... "Gazeta Shqiptare" 26 nëntor 2013 (Ngacmuar prej librit "Kohë e pamjaftueshme" e Elena Kadare) Raporti i...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.