back to top
15.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Françesk Radi

Nga internimi, te ndalimi i këngës për 20 vite – nga Mimoza Kuchly

Nga internimi, te ndalimi i këngës për 20 vite. nga Mimoza Kuchly Pse u ndëshkua Çelentano shqiptar! Ka njerëz për të cilët nuk arrin të...

Flas për Françesk Radin (Talk on Francesk Radi) – nga Lidia Radi

Promovim ndërkombëtar i veprës për Françesk Radin Vepra voluminoze kushtuar jetës dhe karrierës së kantautorit Françesk Radi u promovua para pak ditësh në Universitetin Swanton, në...

“Hymne të artit, frymëzuar nga bukuria e jetës” – Pjesë nga intervista e Gjon Shllakut

“Hymne të artit, frymëzuar nga bukuria e jetës...” Doli në qarkullim libri kushtuar kantautorit Françesk Radi Pjesë nga intervista e Gjon Shllakut Libri është në shitje në...

Pak fjalë për Françesk Radin… – nga Gjon Shllaku

Pak fjalë për Françesk Radin... nga Gjon Shllaku Jo rastësisht, muzika e Françesk Radit më ka bërë përshtypje gjithmonë. Fillimisht, ndoshta sepse rritesha në një ambient ku...

Sa herë më kujtohet ajo çadër… nga Mark Simoni

Sa herë më kujtohet ajo çadër... nga Mark Simoni Më kujtohet se çadra e cirkut u ngrit natën pranë vendvarrimit të Skënderbeut. Të nesërmen unë bëra...

Letër e padërguar e Françesk Radit për Adriano Celentanon… – nga Dhurata Hamzai

Letër e padërguar e Françesk Radit për Adriano Celentanon nga Dhurata Hamzai E shkroi në fillim shqip me shkrim dore. Bashkëshortja Tefta Radi rrëfen se çfarë...

Jeta e panjohur e Françesk Radit në një liber… – nga Dhurata Hamzai

Jeta e panjohur e Françesk Radit në një liber… nga Dhurata Hamzai Françeski Radi: Kantautor i madh, prej familjeve që i dhanë personalitete të mëdha Shqipërisë: stërnip i...

Si mund t’ia shkulje Frankos kitarën nga duart?! – nga Adriatik Riza Dosti

Shqipërisë mund t'i mungojë buka, uji, dritat; mund t'i mungojë liria e mendimit, e fjalës, e lëvizjes mund t'i mungojë respekti, dinjteti, mirënjohja ...

“Françesk Radi e kreu revolucionin e tij” – nga Shpend Sollaku – Noé

Datën 3 prill ma kujtonin të tjerët, si ditë të lindjes time. Këtë datë, për fat të keq,do ta kujtoj tash e mbrapa edhe...

Françesk Radi – nga Edison Ypi

Françesk Radi nga Edison Ypi Dëgjoja Beethoven, Vagner, Verdi, Shopen, Shtraus, Shostakovich, Çajkovski, Neil Diamond, Joan Baes, Franco Battiato, Fabrizio De Andre, David Bowie, Neil...

“Një monument për Françesk Radin” tek Liqeni (gazeta shqip)

“Një monument për Françesk Radin" tek Liqeni Gazeta Shqip Një vit lamtumire, Franko!” Miq dhe pasionantë të muzikës së Françesk Radit do të bëhen bashkë në...

Artist modest dhe i mrekullueshëm… nga Raimonda Moisiu – Esse In Memoriam të Françesk Radit

Artist modest dhe i mrekullueshëm... nga Raimonda Moisiu Esse-In Memoriam të Françesk Radit   Françesk Radi ishte njeri i përzemërt, fisnik dhe tejet modest, talent me shpirtin e...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.