Nyjet-Arkivit për » Edgar Allan Poe «

Fan Noli Ynë – nga Eqrem Çabej

Fan Noli Ynë nga Eqrem Çabej Në këto çaste, në mes të kaq shkrimtarëve, një njeri që s’është shkrimtar e ka vështirë të thotë një fjalë të vetën për një personalitet shkrimtari Lexo Me Teper.

Lord Byron dhe Revolucioni Grek – nga Dionis Qirxidhi

I dashur Jozef, libri i parë më mësoi të jem stoik në gabimet që po e redaktojnë më mirë, duke mos u hallakatur, siç bëra më parë. Kam gjetur fragmente Lexo Me Teper.

Të çmendurit e fëmijërisë sime – nga Mark Simoni

Të çmendurit e fëmijërisë sime nga Mark Simoni Akoma dhe sot e kësaj dite, pas kaq e kaq vitesh, kur tashmë unë jam bërë burrë dhe qyteti im i vjetër nuk është Lexo Me Teper.

Të çmendurit e fëmijërisë sime – nga Mark Simoni

Të çmendurit e fëmijërisë sime nga Mark Simoni Akoma dhe sot e kësaj dite, pas kaq e kaq vitesh, kur tashmë unë jam bërë burrë dhe qyteti im i vjetër nuk është Lexo Me Teper.

Duke kënduar Sofínë… në Përvjetorin e lindjes së Et’hem Haxhiademi (8 mars 1902 – 17 mars 1965) – Përmblodhi & rrëfeu Hortensia Haxhiademi

Duke kënduar Sofínë… në Përvjetorin e lindjes së Et’hem Haxhiademi (8 mars 1902 – 17 mars 1965) Përmblodhi & rrëfeu Hortensia Haxhiademi “…të dua shumë!” *** “…për dhimbjet është gjithmonë vështirë të dëgjosh… Lexo Me Teper.

Edgar Allan Poe Korbi – Poemë (Perktheu Jozef Radi)

Edgar Allan Poe Korbi – Poemë Përktheu Jozef Radi Nji herë, n’nji mesnatë krejt i lodhun e i rraskapitun kur mendueshëm shfletoja do libra dijesh t’lashta koka n’përgjumje m’qe zhytë – sa përpjetë dot s’e Lexo Me Teper.

Pesë Poezi nga Edgar Allan Poe Përktheu – Jozef Radi

Pesë Poezi nga Edgar Allan Poe Përktheu – Jozef Radi Këto janë pak poezi (veç pesë) ndër ma të bukurat e poetit amerikan Edgar Allan Poe, shkrimtar i makthit dhe i tmerrit, Lexo Me Teper.

Edgar Allan Poe (1809-1849) Andrrimtari

“Ai që andrron kur asht zgjuet, kupton me mija gjana që u shpëtojnë atyne që andrrojnë veç kur flejnë…”   
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook