back to top
29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Shkodra… edhe pa artistin Tonin Tërshana nga Fritz Radovani

Gazeta

Tonin Tershana (1949-2015)
Tonin Tershana (1949-2015)

Shkodra… edhe pa artistin Tonin Tërshana

nga Fritz Radovani

Tonin Tërshana (1 qershor 1949 – 22 shtator 2015)

“Tonin Tershana e ka zanin instrument…”
Pjetër Gaci

Tonin Tërshana, asht lé në Shkodër me 1 Qershor 1949, nga nji familje me tradita qytetare. Banonte në rrugën Lekaj, vazhdimsi e rrugës Luigj Gurakuqi. Gjendja ekonomike e familjes së tij ishte si ajo e shumicës së banorëve shkodranë pa asnji perkrahje.
Ishte krejt i ri, për mos me thanë fëmijë, kur me dy o tre shokë të vet vinte në orët e mbrambjes përballë dritareve të shtëpisë sime, hypnin mbi prakun e nji dritares së shtëpisë së Loro Boriçit, dhe me nji za të ambël fillonte me këndue kangë shkodrane me të cilat joshte vajzat e reja të atyne shtëpijave përreth, që besoj se nuk e kanë harrue kurrë!
Mbi prakun e asaj skene të vogël të asaj shtëpije filloi me lëshue trup nji djalë për të cilin, tue fillue nga Nana ime e me rradhë, në mëngjes, përshëndetnin me knaqësi të gjitha gratë e asaj lagje, kur rreshtoheshin në rradhat e qumështit, Nanën e Toninit, për ato kangë aq të bukra që i ndigjonin me aq mall, e u sillnin kujtime të sa viteve të shkueme.
Kujtoj të gjitha shtëpijat me grila të afrueme, mbas të cilave, kur Tonini mbaronte me këndue, ndizeshin dritat për me i urue djaloshit të ri të lagjes sonë gjumë t’ambël… Djelmtë iknin të qetë dhe tue vazhdue kangën e tyne nënza… Nuk vonoi dhe nji tjetër moshatar i Toninit filloi me e shoqnue me kitarrë…
Tonin Tershana asht ndër të parët kangtarë që ka përjetsue në qytetin e vjetër të Shkodrës kangën e paharrueshme të kompozitorit Gac Çuni, “Kaçurrelat e tua”, nji nder kryeveprat e muzikës së lehtë, që kompozitori i saj nuk e ka ndigjue kurrë të shoqnueme me vegla nga rinia shkodrane, mbasi Gaci vdiq në burg në moshë të re… Tonini me at za aq të bukur filloi me u njoftë edhe nga rrethet e muzikantëve të njoftun, tue fillue nga i Madhi Prenkë Jakova, Leonard Deda, Pjetër Gaci, Gjon Kapidani, Mark Kaftalli, Luan Zhegu etj., që edhe pse ishte fëmijë, Tonini premtonte shumë me zanin e Tij.

Tonin Tershana - Festivali i 11 ne RTSH
Tonin Tershana – Festivali i 11 ne RTSH

Komshija i mirë të shpëton jetën!
Dy djelmoça moshatarë të Toninit, komshi të Tij, Paçi e Ndoc Martini ishin shoqnuesit e parë me kitarrën e tyne, që e bane të njoftun nga artistët e mëdhej dhe mbarë Shkodra, artistin e ri Tonin Tërshana…
Lulishta e bukur e Turizmit Shkodrës filloi të mbushej plot me simpatizantë të nji kangtari që shpejtë do të bante emën, dhe do të lente gjurmë si artist i vërtetë dhe kangtar i paharrueshëm edhe ndër Festivalet kombtare të kangës Shqiptare.
Për herë të parë në Tiranë filloi me këndue tek Lulishta e Sahatit, ku pat rasë me u njoh me Ferdinand Dedën dhe me u miqsue me Tonin Harapin, të cilët e ndihmuene pa kursim si artist dhe shkodran, zani i të cilit premtonte shumë…
Ai mori pjesë në Festivalin e katërt të kangës, në vitin 1965 dhe fitoi çmimin e parë me kangën e kompozitorit Tonin Harapi, me tekst të Mark Gurakuqit: “Të dua o det!”
Tonin Tërshana mori pjesë në njizet Festivale të kangës dhe fitoi katër herë çmimin e parë, tue mbetë ndër kangtarët e paharrueshëm të artit Shqiptar.
Nji ndër kompozitorët e preferuem të artistit Tonin Tërshana asht kenë edhe kompozitori Pjetër Gaci, me kangën e të cilit “Kur vjen pranvera”, në Festivalin e 11 të Kangës, fitoi çmimin e parë. Po me kangën e Pjetër Gacit “Kthjelltësi, lumturi!”, në vitin 1985, Tonin Tërshana mori prap çmimin e parë… ‘Lumturia nuk dhurohet’ (teksti Zef Pali, muzika Mark Kaftalli).

Tonin Tershana, Violeta Simoni dhe David Tukiçi
Tonin Tershana, Violeta Simoni dhe David Tukiçi

***
Shpesh përsëriste ndër biseda: “U bana burrë parakohe!…” dhe qeshej me zemër! Për natyrë ishte i çiltër, i dashtun dhe mirënjoftës ndaj të gjithë Atyne që e kishin ndihmue me u shkëputë nga gjendja e vështirë ekonomike për me ndjekë artin.
Pak muej përpara u lidhëm me internet… Tonini ishte edhe sot Ai djali i ri që nji gjysë shekulli ma parë këndonte i ulun në prakun e çimentos së shtëpisë së vjeter të Loro Boriçit… në rrugen Ludovik Saraçi (dikur Badra), në Shkodrën tonë… E ngacmova se ishte zbardhë…(bana sikur nuk e shoh veten)… U qeshëm…
U qeshëm… pa u kujtue fare se me 22 Shtator 2015, Tonin Tershana ndrroi jetë!
Artistët e Mëdhej në Shkoder, dij se mbesin të Pavdekshëm…
Këta pak rreshta në shenjë kujtimi sot, kur Shkodra mbet edhe pa Toninin…
Po, Asht Kanga e ambël e zanit të Tij, që do të këndohet ndër Gurt’ e Rozafës!..
Melbourne, 23 Shtator 2015.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.