11.5 C
Tirana
E shtunë, 2 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Qeveritë dhe Ministrat e Jashtëm të 108 viteve të Shtetit Shqiptar

on

|

views

and

comments

33 Kryeministrat e Shqipërisë
33 Kryeministrat e Shqipërisë

Qeveritë dhe Ministrat e Jashtëm

të 108 viteve të Shtetit Shqiptar

Qeveritë Shqiptare të 108 viteve

Shqipëria e Pavarur (1912-14) – Qeveritë Provizore të Shqipërisë
Ismail Qemali – Fejzi Alizoti
 .
Principata e Shqipërisë (1914-25) – Principata e Shqipërisë
Turhan Pashë Përmeti – Esat Toptani – none – Turhan Pashë Përmeti – Sulejman Delvina – Iliaz Vrioni – Pandeli Evangjeli – Qazim Koculi – Hasan Prishtina – Idhomene Kosturi – Pasha – Vrioni – Xhaferr Ypi – Ahmet Zogu – Shefqet Verlaci – Iliaz Vrioni – Fan Noli – Iliaz Vrioni – Ahmet Zogu
 .
Republika Shqiptare (1925-28) – Shqipëria Republikane
Ahmet Zogu
 .
Shqipëria Mbretërore (1928-39) – Mbretëria e Shqipërisë
Koço Kota – Pandeli Evangjeli – Mehdi Frashëri – Koço Kota
 .
Pushtimi Italian(1939-43) – Periudha e Pushtimit italian të Shqipërisë
Shefqet Verlaci – Mustafa Merlika-Kruja – Eqerem Libohova – Maliq Bushati – Eqerem Libohova
.
Pushtimi Gjerman(1943-44) – Periudha e Pushtimit Gjerman të Shqipërisë
Ibrahim Biçakçiu – Mehdi Frashëri – Rexhep Mitrovica – Fiqiri Dine – Ibrahim Biçakçiu
 .
Komunizmi Shqiptar (1944-91) – Republika Popullor Socialiste e Shqipërisë
Enver Hoxha – Mehmet Shehu – Adil Çarçani
 .
Republika e Shqipërisë (prej 1991) – Republika e Shqipërisë
Fatos Nano – Ylli Bufi – Vilson Ahmeti – Aleksandër Meksi – Bashkim Fino – Fatos Nano – Pandeli Majko – Ilir Meta – Pandeli Majko – Fatos Nano – Sali Berisha – Edi Rama
 .
marre nga https://wikivisually.com/wiki/Special_Court_of_Albania,_1945
.
Ministria e Jashtëme e Shqipërisë
Ministria e Jashtëme e Shqipërisë

Ministrat e Jashtëm të 108 viteve të Shtetit Shqiptar

1.Ismail Qemali 4 Dhjetor 1912 – Qershor 1913
2.Mufid Libohova Qershor 1913 – 24 Janar 1914
3.Turhan Përmeti 17 Mars 1914 – 20 Maj 1914
4.Prenk Bib Doda 28 Maj 1914 – 3 Shtator 1914
5.Mufid Libohova 25 Dhjetor 1918 – 29 Janar 1920
6.Mehmed Konica 30 Janar 1920 – 14 Nentor 1920
7.Ilias Vrioni 19 Nentor 1920 – 1 Korrik 1921
8.Pandeli Evangjeli 11 Korrik 1921 – 6 Dhjetor 1921
9.Fan Noli 7 Dhjetor 1921 – 12 Dhjetor 1921
10.Xhafer Villa 12 Dhjetor 1921 – 24 Dhjetor 1921
11.Xhafer Ypi 24 Dhjetor 1921 – 2 Dhjetor 1922
12.Pandeli Evangjeli 2 Dhjetor 1922 – 25 Shkurt 1924
13.Ilias Vrioni 30 Mars 1924 – 27 Maj 1924
14.Sulejman Delvina 16 Qershor 1924 – 23 Dhjetor 1924
15.Ilias Vrioni 24 Dhjetor 1924 – 5 Janar 1925
16.Gjergj Koleci 6 Janar 1925 – 31 Janar 1925
17.Mufid Libohova 1 Mars 1925 – 23 Shtator 1925
18.Hysen Vrioni 28 Shtator 1925 – 10 Shkurt 1927
19.Iliaz Vrioni 12 Shkurt 1927 – 13 Janar 1929
20.Rauf Fico 14 Janar 1929 – 11 Prill 1931
21.Hysen Vrioni 20 Prill 1931 – 7 Dhjetor 1932
22.Xhafer Villa 11 Janar 1933 – 6 Tetor 1935
23.Fuat Asllani 21 Tetor 1935 – 7 Nentor 1936
24.Eqrem Libohova 9 Janar 1936 – 2 Prill 1939
25.Mihal Sherko 9 Prill 1939 – 12 Prill 1939
26.Xhemil Dino 12 Prill 1939 – 2 Dhjetor 1941
27.Mehmed Konica 5 Nentor 1943 – 6 Shkurt 1944
28.Bahri Omari 6 Shkurt 1944 – 17 Korrik 1944
29 Eqrem Vlora 17 Korrik 1944 – 28 Gusht 1944
30.Ibrahim Biçaku 6 Shtator 1944 – 29 Nentor 1944
31.Omer Nishani 27 Maj 1944 – 18 Mars 1946
32.Enver Hoxha 22 Mars 1946 – 23 Korrik 1953
33.Behar Shtylla 23 Korrik 1953 – 17 Qershor 1970
34.Nesti Nase 17 Qershor 1970 – 30 Qershor 1982
35.Reis Malile 30 Qershor 1982 – 21 Shkurt 1991
36.Muhamet Kapllani 22 Shkurt 1991 – 6 Dhjetor 1991
37.Ilir Boçka 18 Dhjetor 1991 – 11 Prill 1992
38.Alfred Serreqi 11 Prill 1992 – 11 Korrik 1996
39.Tritan Shehu 11 Korrik 1996 – 12 Prill 1997
40.Arjan Starova 12 Prill 1997 – 25 Korrik 1997
41.Paskal Milo 25 Korrik 1997 – 11 Shtator 2001
42.Arta Dade 11 Shtator 2001 – 30 Korrik 2002
43.Ilir Meta 30 korrik 2002 – 18 Korrik 2003
44.Luan Hajdaraga 18 Korrik 2003 – 29 Dhjetor 2003
45.Kastriot Islami 29 Dhjetor 2003 – 12 Shtator 2005
46.Besnik Mustafaj 12 Shtator 2005 – 1 Maj 2007
47.Lulzim Basha 1 Maj 2007 – 17 Shtator 2009
48.Ilir Meta 17 Shtator 2009 – 17 Shtator 2010
49.Edmond Haxhinasto 17 Shtator 2010 – 2 Korrik 2012
50.Edmond Panariti 3 Korrik 2012 – 4 Prill 2013
51.Aldo Bumçi 4 Prill 2013 – 15 Shtator 2013
52.Ditmir Bushati 15 Shtator 2013 – 21 Janar 2019
53.Edi Rama 22 Janar 2019 –
.

 

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.