Nji urim i beftë për Rita Orën nga Jozef Radi (2012)

0
10
Kangtarja Rita Ora
Kangtarja Rita Ora
Kangtarja Rita Ora
Kangtarja Rita Ora

Nji urim i beftë për Rita Orën nga Jozef Radi (2012)

Emni Rita Ora, prej kohësh e rreh vazhdimisht veshin tim, po siç ndodh random me krejt ata që kanë tashma nji reliev të përcaktuem të shijeve dhe ekzigjencave të tyne muzikore, e kam shty pak me arrogancë në shpërfillje ose i kam lejue nji hapsinë aq të vogël asaj çka ndodhte përreth, sa nji ditë dyshoj mos mbeten paksa jashtë kohe, bash prej ktyne mënyrave selektive e shijeve, e që fatkeqsisht mbeten disi të paaxhornueme…
E ndërsa “shetisja” ashtu i përhumbun midis flamurëve të nji feste të madhe ndër shqiptarë, befas diku m’u shfaq bukuria tallazuese e Kim Kardashian, e veshun e gjitha në t’kuq të flamurit dhe me nji shqiponjë që i rrinte gjoksit të saj me nji grafullim tundues si mbi gjoks Prometeu…
Eh, mendova asht ndonji lojë…
Mandej mendova, po edhe nëse asht lojë fotoshopsash, – i lumtë atij që e ka shpik kët ide provokuese! Dhe kështu, ndala pak ma gjatë në kundrim t’asaj bukurie të stolisun me diçka që m’përkiste edhe mue… Kjo m’dha nji afërsi të çuditshme, nji atmosferë joshje dhe dashnie që merr befas kuptim dhe ti s’e gjen psenë e asaj që ndodh me ty…
Megjithatë, po gërmoj pak ma thellë në psenë e këtij operacioni mediatik dhe diku ndër rreshta gjeta se… i vëllai i Kim: Rob Kardashian, ishte deklarue afërsisht “i dashtuni” i Ritës, kangtares me origjinë shqiptare të lindun në Kosovë, në vitin 1990…

Rita Ora gjatë koncertit
Rita Ora gjatë koncertit

Pra, nji lidhje e paska thashë… ashtu krejt pa lidhje nuk qenka!!!
Po prit të shofim, kush dreqin na asht kjo Rita Ora, që paska kaq pushtet në muzikë dhe unë s’po ditkam kurrgja… thashë me vete, dhe ia nisa nji udhëtimi kërkues që më zhyti thellë e ma thellë ndër botë të panjoftuna rinie e ritmesh…
Dhe ja, mbrenda pak çastesh, ti e gjen veten mes nji mrekullie të pabesueshme: takohesh me nji vajzë të ikun nga vendi i saj, dhe e ndjen se ajo asht nji artiste komplete, me përmasa që kahera e ka kapërcye të zakonshmen, e pra artiste që pak çaste ma parë ishte për ty krejt e panjoftun, e huej, e largët, askushi…
Hej injorant! – i thirra vetes – dhe vazhdova me u zhytë nëpër at natë magjike nantori, ku ajo biondja sensuale, diçka ma shumë se njizet vjeçe, më ofronte gjithçka: mbi të gjitha nji za plot jetë, plot nuanca e vibracione grabitëse; nji energji dhe shlirtësi e natyrshme, nji timbër edhe pse disi të ngjashëm e të krahasuem me superyjet e momentit, kishte diçka të vetën, të pangatrrueshme, rrebele… Isha njoftë me kangtaren e nji brezi që jeton në rrugë, në hare, në shkujdesje të plotë dhe ndjeva prej saj, se me nji lehtësi të pabesueshme, ajo shfaqej si nji prej tyne…
Kishte qenë nji udhëtim rrëmbyes… mahnitës… nji zhbirilim që m’detyroi me kuptue se kangë mbas kange kisha përballë nji personalitet muzikor, nji siguri dhe arrogancë e pabesueshme vokale, nji interpretuese që i kish thye krejt portat dhe hendeqet dhe m’drejtohesh me forcë:
Sonte jam unë mbretnesha e shijeve të tua… Unë… dhe askush tjetër!!!
Dhe befas ti ndjehesh i vogël dhe i madh njiherësh: i vogël pse vizita jonë në kangët e saj asht në kufijtë e të qenit i 100 milionti; i madh sepse ajo të ka dhanë nji përmasë të re në shpirtin tand, nji përmasë që prej kësaj nate s’mundet me ta vra kërkush…
Ishte nji udhëtim që e kishte kapërcye mesnatën pa u ndje hiç, që më kishte futë atje ku s’e kisha besue, më kishte bà të ndjehesha adoleshent, i pamoshë, i papranguem; të ndjehesha njiherësh padron dhe rob, planet dhe grimcë… dhe krejt kjo prej nji vajze që kishte kapërcye hendeqet dhe ngurtsinë e etapave ngutshëm, falë nji talenti dhe energjie të pabesueshme… Nji vajzë kosovare, që pjesën ma të madhe të jetës e kishte kalue në Angli, e që sot raportet e saj muzikore i kishte me ma t’randsishmit e kohës së vet; nji vajzë që ngjitej ngado skenave me u dëshmue si nji prej ma të sukseshme të panoramës muzikore botnore…

Rita Ora - Londër Fashion-week
Rita Ora – Londër Fashion-week

Oh, të Falemnderës Ritë,
zani yt prej sot, prej kësaj mesnate vjeshte, i asht ba pjesë relievi tim shprtnor, edhe pse e besoja të konfiguruem qartë; edhe pse me pak vonesë, e ka kuptue se vërtet zani yt i paska mungue, pa e ditë as ai vetë se pse…!!
E ndërsa nata mbyllte ciklin e vet, duke u futë te dita e re, pashë dhe ndjeva se n’at shoqni magjike e të pabesueshme të kësaj çupuline të skenës dhe spektaklit, ajo kishte mbushë 22 vite të jetës së saj…
O Zot – thirra! Rita Ora – ato  çaste mbushte 22 vjeçe: e pabesueshme!
Më takonte ndër të parët me e urue…!
Ishim ndeshë papritmas në vetminë e asaj nate dhe tash ndjehesha mik i saj prej kur s’mbahej mend…
Edhe njiqind ditë si kjo, dhe ma të sukseshme se kjo Ritë!
Çfarë mund t’i uroja tjetër?! Asgja ma shumë se at pavdeksi që zani i saj tashma e ka! At mrekulli ajo ma kishte falë aq papritmas dhe tash e kisha të pamundun ta braktisja…
Nji të falenderës të artë Rita Ora, për magjinë e kësaj nate, ku krejt rastësisht u njofta ty, me zanin tand, me energjinë tande, të cilën mjaft prej atyne që ndjehen sot diva të kangës, e lakmojnë…
U ndala për pak dhe mora frymë thellë! Gjithë kët shkrim e kisha shfry nën tingujt e kangës së saj “Hello, hi, goodbye!”, dhe pa frikë mund të them se e kisha ndigjue pa u lodhë për nji kohë të pacaktueme… dhe mund të vazhdoja për s’di sa kohë… dhe jo vetëm atë…
Prej kësaj nate, bjondja e lindun në Kosovë, e që sot jeton skenave të mëdha të spektaklit, Rita Ora, nji prej mbretneshave të popit botnor, asht edhe pse e panjoftun, mikja ime… Uroj të jetë mike e gjithkujt prej Jush, që s’u lodh së lexuemi, këto shënime mbas mesnate, nën shoqninë magjike të zanit të Rita Orës!!!
26 nantor 2012

 

Related Images:

Artikulli paraprakMidis Krimeve të Komunizmit dhe Oligarkive Agron Tufa*
Artikulli tjetërKryeministrja e Australisë, Gillard u drejtohet emigrantve…
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.