Marie Shllaku – Shote Galica e Shkodrës – nga Hamdi V. Thaçi

0
13
Marie Shllaku (1922-1946)
Marie Shllaku (1922-1946)
Marie Shllaku (1922-1946)
Marie Shllaku (1922-1946)

Marie Shllaku  – Shote Galica e Shkodrës

nga Hamdi V. Thaçi

Marie Shllaku ishte bashkëpunëtorja më e afërt e prof. Ymer Berishës, themeluesit të “Besës Kombëtare”, organizatë kombëtare, e themeluar më 1943.
Marie Shllaku një intelektuale dhe patriote e paepur, e veshur si Shote Galica dhe e armatosur me mashinovër gjerman, një natë të ftohtë dimri të vitit 1944, troket në derën e kullës së Shaban Palluzhës në Palluzhë. Roja e njofton Shabanin se:
-Një femër po të kërkon te dera e oborrit!
-Çone te gratë! – tha me ton urdhërues Shabani.
-Jo, Komandant, ajo po don me ardhë këtu në odën e burrave. është e armatosur.
-Le të vjen! – tha Shabani.
Hyn Maria Shllaku në kullën e Komandantit të Brigadës së Drenicës. Të gjithë ngrihen në këmbë, dhe mbasi përshëndetet me “Jungjatjeta burra!”, të gjithë ulen. Maria nuk ulet.
-Ulu!- i thotë, Shabani dhe e pyet: -Kush je ti moj bijë.
-Jam Shote Galica, baca Shaban! – i thotë ajo.
-Po Shota ka vdekë, moj bijë! – i thotë Shabani.
-Jo, – i thotë ajo, – nuk ka vdekë, unë jam Shota, por jam nga Shkodra.
-Mirë, – i thotë Shabani, – ulu dhe tregomë çka të ka pru këtu te unë?
-Me kanë pru hallet e kombit, baca Shaban, prandaj as ulem, as çarmatosem pa ma dhanë ti një besë.
-Po çfarë bese po kërkon prej meje?
-Me ma dhanë besën, baca Shaban, që sonte, pa zbardhë dita me pru këtu Mehmet Gradicën, me u marrë n’grykë, e me vazhdue luftën bashkë për hir të kombit!
Mehmeti ia kishte borxh dy gjaqe Shaban Polluzhës. Ndërkohë Shabani i thotë: “Besën e ke!”
Atëherë Maria ulet, kurse Shabani i dërgon njerëzit e vet, të cilët e sjellin Mehmetin në kullë dhe pa aguar dita merren n’grykë Shabani dhe Mehmeti dhe vazhdojnë luftën kundër Serbisë deri në vdekje…
.

Marie Shllaku - nga Tom Mrijaj
Marie Shllaku – nga Tom Mrijaj

Shënim i lënë nga Afrim Hysenaj, me 25 nëntor 2020

Related Images:

Artikulli paraprakNji lule vjeshtet…” Gjergj Fishta – qasje kritike nga Emrie Krosi
Artikulli tjetërPoetika eksperimentale e Frymës Biblike – nga Skënder Zogaj
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.