back to top
25.5 C
Tirana
E hënë, 27 Maj, 2024

Kur ishim spiunë! – nga Ismail Cala

Gazeta

Njerëzit e Errësirës
Njerëzit e Errësirës

Kur ishim spiunë!

nga Ismail Cala

Ju kujtohet kur hekurin e hanim me dhëmbë?
Kur flinim me njerin sy hapur?
Kur rehatin e kishim shpallur shfaqje të huaj?
Kur në çdo hap, në çdo moment, në mendonim e vepronim si revolucionarë?
A ju kujtohet?
Kur ishim të dashur me popullin, por të rreptë me armikun?
Kur thonim se: “Hasmi fle, por armiku i brendshëm jo?”
Kur shokut ja bënim varrin pak nga pak tek operativi e ishim krenare për këtë?
Po kur punonim me hile e vidhnim përditë, kur uria na grinte zorrët e angazhoheshim se do rrisnim rendimentet në grurë e misër?
Po kur shihnim bashkë elektrikblu e ti ia shkelje vrapit që në sabah te operativi… a të kujtohet?!
Të kujtohet kur spiunove mësuesin e letërsisë, pse ishte liberal? Sepse thoshte që e bukura është e shumllojshme? Sepse ai lexonre vargje dashurie e nuk fliste për pushkën dhe kazmën?
Po kur ja fute shokut tënd të klasës e nuk flliqeshe fare, përkundrazi …vishje pardesy dhe punoje me laps në dorë?
Po ti moj demokrate, a të kujtohet kur asaj shoqes se klasës nuk i flisje kurrë e sot ke marrë dekorata disidence se gjoja kishe rrezikuar punën e babait që mbronte atdheun?
Të kujtohet kur ishe spiun e tëe gjithë të përshëndesnin e ti ngrefeshe e përdridheshe si kurvë?
Po që të kishin frikë dhe neveri, e kujton?!
Po sot që na bën analiza sa majtas djathtas, e thua pa t’u dridhur qerpiku se: “Të gjithë njëlloj janë!”?
Po ti që s’je më, sepse vdiqe, ashtu siç do të vdesin edhe shume si ty… si lafarakë, pa nder e gjithkushi që të përcjell në varr me një buzqeshje që duket sikur të thotë: “Thefsh qafën!”?
Besoj të kujtohet kur e spiunove të drejtori i shkollës atë shoqen e klasës pse këndoi një këngë nga “hitparade” “cosi piccola… e fragile”
hë mor plehrë… a të kujtohet?
Sigurimi i Shtetit
Sigurimi i Shtetit
Ty moj, a të kujtohet kur erdhi yt atë në shkollë e na tha që: “Ruhuni nga armiqtë e klasës, sepse do të vijë dita që do t’ju mbrehin në qerre si gomerë!”?
A të kujtohet si ia ktheve kurrizin shoqes tënde, kur babai i saj ra burg?
Po ty o truderr, që sot je pjerdhur fare e nuk mban mend sa herë ke dalë spiun, që vjen vërdallë si pordha nëpër brekë e askush s’ta var teneqen? Ty të paktën ta thonë hapur se: Je spiun!
Po ty o presor që na mësoje marksizmin e sot je me PD… të kujtohet që të gjithë mësuesit e shkolles të kishin frikë?
Po ty o barkderr që të pashë tani në rrugë, që e mban veten për kuadër rilindas e ke ikur nga fshati dhe ke blerë hyrje të madhe te pallati lara-lara, e di ti që yt atë ishte një spiun i ndyrë e që fshati nuk i jepte nuse për ty?
Po ti o mut-muti që merrje 120 kv misër duke vjedhur nga ara tjetër, a të kujtohet kur na lexoje gazetën e s’dije as presje e as pikë? Or plehrë, që edhe sot të pyet kryetari i PS… debil!
Ty surratzi prokuror, a të kujtohet që më dënove me 17 vjet burg, pse të shava enver kurvën në demonstratat e dhjetorit ’90?
E që sot je akoma prokuror e që për pak desh më fute përsëri në burg në 2009? A të kujtohet?
A ju kujtohet se sa injorantë ishit, që nuk dinit të bënit një hartim të thjeshtë, e që turreshit në pikë të vrapit kur partia ju thërriste për të demaskuar armikun e brendshëm? E që sot jeni bërë me vila e makina dhe ankoheni, se ju ka ardhur shpirti në majë të hundës, ama partisë që jua ka pjerdhur trutë, nuk ia ktheni shpinën asnjëherë?
E kuptoni ç’domethënë të jeshë prodhim spiuni, bile më keq akoma të kesh qenë vetë spiun?
E merrni vesh pse kushdo politikan tall bythën me ju?
Që edhe pse ju tallin, ju përqeshin, ju përdorin, ju varfërojnë, ju blejnë votën, ju gënjejnë… e ju përsëri i votoni e i votoni?
E kuptuat vallë psenë?!
.
Marrë nga Muri i fb i Ismail Calës, 18 qershor 2020
 


 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.