back to top
27.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024

Henrik Gjoka – Proza si memorial negromant i diktaturës dhe reflekset të saj si dokuart – nga Dr. Leka Ndoja

Gazeta

Vepra e Botuar e Henrik S. G.
Vepra e Botuar e Henrik S. G.

Për të pasur lexuesit një ide mbi vepën Henrik S. G. e i cili jeton në Francë prej vitit 1990, po paraqesim një skedë të botimeve të tij ku bëhet fjalë për 6 romane të botuara në harkun e këtyre 18 viteve! (2001-2019)
“Gjuetia e Pëllumbave” u botua në vitin 2001, dhe ribotohet edhe 2 here të tjera pas këtij viti.
“Simfonia e Fundit në Ishullin Simon”, botohet ne 2004, dhe ribotohet edhe një herë pas këtij viti.
“Metamorfoza e një Brezi të Humbur” botohet në 2007 dhe ribotohet edhe një herë pas këtij viti – Çmimi “Petro Marko”
“Charlotte” botohet në 2010
“Sonatë për Gruan e një Tjetri” botohet në vitin 2017 – Çmimi Kombëtar
“Kur Heshtin Këmbanat” u botua në vitin; 2019

Këto janë gjithë veprat e botuara nga Henrik S. G. që simbas meje është nga romancierët më të mirë shqiptarë të këtyre 20 viteve!
jozef radi, shkurt 2023

Dy vepra të autorit Henrik S. G.
Dy vepra të autorit Henrik S. G.

Henrik Gjoka – Proza si memorial negromant i diktaturës

dhe reflekset të saj si dokuart

nga Dr. Leka Ndoja

Henrik Gjoka iu paraqit publikut se pari me romanin “Simfonia në Ishullin Simon” i njohun me inicialet Henrik S. G., ndonëse evokonte atësinë (e të dënuemin politik Spiro Gjoka, të internuem me tim atë në ishullin e Zvërnecit në vitet ‘60 të shek. XX) intrigoi lexuesin pasi nuk njihej deri në vitin 2003.
Romani mori çmimin vjetor “Petro Marko” të M. Kulturës. Ky roman për morinë e indekseve jetësore të autorit mund të kategorizohet te proza autobiografike.
Personazhi kryesor – emigrant i periudhës postkomuniste ’91-2000, vendoset i vetëm në nji pension në Paris pa indekse retrospektive. Përshkrimi i vështirësive të jetës sociale dhe si emigrant shoqërojne narracionin. Skena kryesore përshkrimi i mjeshtrit muzikant në Ishullin Simon të lumit Senë dhe ai student që përshkruen si Eden Ishullin Simon dhe mjeshtrin muzikant nomad që si guru i drejton mendimin për filozofinë e jetës, personazhit autobiografik.
Retrospektivat e familjes së tij – ndërthuren me travajet e raportit me të njohurit në universitetin e Parisit dhe plagët sociale dhe lëkundjes së personalitetit përmes gërshetimeve narrative psikologjike.
Pas nji periudhe në Paris ai arrin në krizë ekzistenciale dhe për të gjetë ekuilibrin e dikurshëm viziton familjen në vendlindje dhe në vende të ndryshme në Itali për të rigjetë dashuninë familjare dhe intuitën e mbijetesës së kohës së komunizmit.

Shkrimtari Henrik S. G.
Shkrimtari Henrik S. G.

Rrëfimi shoqërohet përmes krizës sociale të familjes në komunizem. Familja në paraqitjen e saj të disintegrume argumentohet nga dy faktorët bazë: regjimi i komunizmit në Shqipni dhe emigracioni si lojë e absurdit.
Mbijetesa nën aventurat erotike me aristokrate të kujton Kurtizanet e Balzakut. Ndërsa libri i tij i parë “Gjuetia e pëllumbave” por botuar mbas romanit “Simfonia në ishullin Simon” paraqitet si dëshmi dokumentare e dënimit të tij – ku dominojnë në këtë libër voluminoz 600 faqesh, linja e tragjizmit e pasojat e shock-ut të nji 20 vjeçari në burgjet komuniste me perversionet e pakufishme.
Përdorimi i inicialeve dhe pseudonimeve mikrotopografike për bashkëvuejtësit, dhe aktorët e diktaturës në kampet e punës i kthen personazhet në fiction – duke krijuar paqartësi te receptuesi.
Përshkrimet e Gjokës e bajnë atë mjeshtër të detajit dhe misanskenës – mungesa e plotit e fut krijimtarinë e tij në romanin psikologjik edhe në romanin e tij të fundit “Sonata për gruan e një tjetri”. Mosprania e autorit në agregatet e sistemit letrar dhe kulturor e mistifikon biobibliografinë e tij, ndonëse e pengon procesin e vlerësimit të veprës së tij për kritikën militante të përditshmërisë kulturore që rend pas sensacioneve – edhe kështu kemi nji zgjedhje. Heshtja që reshtet nga proza e radhës – bixarre e Henrikut.

Marrë nga Muri i FB Vrethee Lnika, 5 shkurt 2023

.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.