back to top
31.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik, 2024

Fillimprill në Central Park… Fotopoezi nga Jozef Radi

Gazeta

Pemët zhgarravina qiellit hapërda...
Pemët zhgarravina qiellit hapërda…

Fillimprill në Central Park…

Në Central Park...
Në Central Park…

Fotopoezi nga Jozef Radi

Fillimprill në Central Park

Pemët zhgarravina
qiellit hapërda,
e sythet rrijnë tutë
të mekun fjale,
lulet s’guxojnë
me i dalë ngujimit
e bari belbëzon me droje
do fjalë që pikojnë lang
e stinës i bzan n’vesh
melodi t’kahershme…

bari belbëzon me droje  do fjalë që pikojnë lang...
bari belbëzon me droje do fjalë që pikojnë lang…

Asht e para ditë prilli
e s’beson askush
n’kët rreze dielli
se mund bahet ledhe.
Duhet lanë t’kalojë
kjo lumtuni ketrash,
mandej gjithkush
çmendet dhe flet
në gjuhë të vet…
Central Park, 1 prill 2015

s’i beson askush ksaj rreze dielli se mund të bahet ledhe...
s’i beson askush ksaj rreze dielli se mund të bahet ledhe…

 

 

Related Images:

More articles

1 Koment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.