“Duje” triumfi shqiptar i këngës që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion 2023 – nga Albert Vataj

0
7
Albina & Familja Kelmendi - Kenga
Albina & Familja Kelmendi - Kenga "Duje"
Albina Kelmendi - Fituesja e Publikut e Festivalit te 61 ne RTSH
Albina Kelmendi – Fituesja e Publikut e Festivalit te 61 ne RTSH

“Duje” triumfi shqiptar i këngës

që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion 2023

nga Albert Vataj

Kënga “Duje” me teksti nga Erjona Rushiti, muzikë,Enis Mullaj, interpretuar nga Albina dhe familja Kelmendi, do të jetë gjithëshqiptaria që do të përfaqësojë Shqipërinë në skenën gjigante të Eurovizion 2023, event i cili për shkak të luftës, nga Ukraina do të zhvendos mikpritjen e kremtes së këngës evropiane në Mbretërinë e Bashkuar.
Edhe pse nuk u shpall fituese e Fest 61, Albina dhe Familja Kelmendi do të përfaqësojnë Shqipërinë në Eurovision 2023. Ajo ka marrë votat maksimale nga publiku, duke qenë e preferuara e shqiptarëve për të dërguar “logon” e Shqipërisë në skenën e madhe të këngës së Evropës, për të përfaqësuar shpirtin krijues dhe virtuozitetin interpretues shqiptar në një sfidë të dinjitetshme konkurimi.
Kënga “Duje” fitoi zemrat e publikut, ndërsa Albina dhe Familja Kelmendi fituan edhe çmimin e dytë të Festivalit të Këngës në RTSH me vlerësimin e jurisë profesioniste, ndërsa Elsa Lila është fituesja e çmimit të parë të Festivalit të 61 të Këngës në RTSH.
Nga risitë e këtij eventi ishte se këtë vit Festivali i Këngës në RTSH vendosi që për herë të parë kënga përfaqësuese në Eurovision të zgjidhej 100% nga votat e publikut. Dhe është publiku, ai më i drejti, është publiku ai që është më i rrepti dhe më i paanshëm në gjykim, është pikërisht ai që guxon të tregojë, se kush meriton të përfaqësojë kulturën dhe traditën tonë të këngës në përballjen e diversiteteve dhe identiteteve krijuese.
Nga gjithë ajo madhështi e festës së këngës, ajo që fitoi është vlera, ajo që do të na përfaqësojë në Eurovizion 2023 është një këngë thellësisht shqiptare, është një interpretim dhe një performancë, një tekst dhe një muzikë, është një tërësi komponentësh estetikë që do të ngjitet shqip për të përfaqësuar Shqipërinë e Madhe.
Më në fund, pas shumë gjykimesh dhe paragjykimesh, akuzash dhe kritikash që shenjestruan për ditë më radhë zhvillimin e këtij eventi, gjykatoret e “shfajësuan” në total “mëkatimin” e organizatorëve.

Albina & Familja Kelmendi - Kenga "Duje"
Albina & Familja Kelmendi – Kenga “Duje”

Me rëndësi mbetet që “Duje” dhe Familja Kelmendi do të dinë ta vlerësojnë këtë privilegj dhe ta meritojnë atë që ka vendosur publiku dhe pranuar unanimisht nga organizatorët. Kjo pikë kthese sjell jo vetëm një ndryshim se si gjykohet arti, kënga, por edhe një vlerësim që i bëhet publikut, sepse në fund të fundit është ai sovrani në këtë ballafaqim komunikues, është ai që di të tregohet i urtë në gjykim dhe sqimatar në vlerësim.
Shqipëria mori pjesë në Festivalin Evropian të Këngës në vitin 2004, në Stamboll të Turqisë. Ku u prezantua me këngëtaren Anjeza Shahini dhe këngën “Imazhi Yt” që u punua në Anglisht “Image Of You”. Shqipëria mori vendin e 4-të në Gjysmë-Finale dhe Vendin e 7-të në Finale me 106 Pikë. Kjo i mundësoi Shqipërisë finale Automatike në vitin e ardhshëm. Vitin 2005 këngëtarja Ledina Çelo riprezantoi Shqipërinë në Eurovizion me këngën “Nesër Shkoj” ose “Tomorrow I Go”. Shqipëria mori vendin e 16-të në Finale me 53 Pikë.
Dhe vijoi sfida shqiptare në Eurovizion; më 2006 me Luiz Ejlli, “Zjarr e ftohtë”, më 2007 me Frederik Ndocin dhe këngën “Hear My Plea”, më 2008 me Olta Boka dhe këngën“Zemrën e lamë peng”. Për të vazhduar në këtë ballafaqim sfidues më 2009 me Kejsi Tola dhe “Carry Me in Your Dreams”, më 2010 me Juliana Pasha dhe “It’s All About You”, më 2011 me Aurela Gaçe dhe “Feel the Passion”, më 2012 me Rona Nishliu dhe befasinë “Suus”, më 2013 me Adrian Lulgjuraj & Bledar Sejko dhe kënga“Identitet”, më 2014 me Hersi dhe “One Night’s Anger”.
Vit pas viti ambicia shqiptare sa erdhi dhe u bë më pretenduese dhe publiku shqiptar u bë gjithnjë e më shumë pjesë e kësaj ambicieje që vijoi; më 2015 me Elhaida Danin dhe“I’m Alive”, më 2016 me Eneda Tarifa dhe“Fairytale”, më 2017 me Lindita Halimi dhe “World”, më 2018 Eugent Bushpepa dhe “Mall”, më 2019 me Jonida Maliqi dhe “Ktheju tokës”, më 2020 me Arilena Ara dhe“Fall From The Sky”, më 2021 me Anxhela Peristeri dhe këngën “Karma” më 2022 me Ronela Hajati dhe shumëdebatuarën“Secret”, …dhe më 2023 me Albina dhe familja Kelmendi, shkojmë në Britani me këngën“Duje” të preferuar nga publiku dhe të pranuar si përfaqësuesja e Shqipërisë.
Pavarësisht logjikës gjeopolitike të gjykimit, Shqipëria është përfaqësuar dhe do të përfaqësohet në këtë skenë sfidash të kurajshme të këngës dhe kulturës evropiane, me vlera të vërteta, me më të mirën e traditës shqiptare.

Related Images:

Artikulli paraprak…Nuk jam unë njeri kundër komunistëve, janë komunistët kundër njeriut…! – nga Ziso Vangjeli
Artikulli tjetërZhdukja e standardit ndodhi para profesionistëve që e njihnin shumë mirë domethënien e tij – nga Elona Caslli
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.