Zhdukja e standardit ndodhi para profesionistëve që e njihnin shumë mirë domethënien e tij – nga Elona Caslli

0
11
Festivali i 61 i RTSH
Festivali i 61 i RTSH

Zhdukja e standardit ndodhi para profesionistëve

që e njihnin shumë mirë domethënien e tij

nga Elona Caslli

Nuk e kam ndjekur Festivalin në RTSH për arsye nga më të ndryshmet. Shoh në rrjet një sërë reagimesh që shprehin qartazi pakënaqësi të dukshme. Një fakt i pamohueshëm është që nuk mund të krahasohet festivali i vitit 1991 ku grupi Ritfolk këndonte “Ëndërroj” me festivalet e viteve të fundit.
Ka një rënie të dukshme në cilësi dhe mbi të gjitha të bie në sy zhdukja e standardit. Jo çdo bashkësi fjalësh mund të përbëjë një tekst kënge. Jo çdo individ mund të prezantojë një festival. Ka disa standarde që duhet të plotësohen qoftë për atë që shkruan një tekst, qoftë për atë që këndon një këngë, qoftë për atë që prezanton një festival.
Standardi nuk është censurë, por është tërësia e cilësive dhe e karakteristikave të detyrueshme për një lloj krijimi që t’i përgjigjet një shkalle të caktuar artistike.
Pa standard nuk ka cilësi dhe pa cilësi nuk ka standard. Ekzistenca e standardit kushtëzon pashmangshmërisht edhe ekzistencën e cilësisë.
Zhdukja e standardit ndodhi vit pas viti përballë syve të profesionistëve që e njihnin domethënien e tij.
Një vit më parë “Big Brother” zbarkoi në festival dhe ky i fundit u shndërrua në një puntatë të “Big Brother-it”.
Këtë zbarkim e përligji as më pak e as më shumë veçse Ardit Gjebrea, që e njeh shumë mirë fjalën standard artistik, pasi ka kënduar vetë këngën “Jon” në këtë festival dhe e di fort mirë se çfarë do të thotë standard dhe krijim i mirëfilltë artistik.
Kur them Ardit Gjebrea, nënkuptoj shumë emra artistësh që kanë krijuar skenografitë, që kanë shkruar tekste këngësh, që kanë krijuar muzikë të mirë, që kanë heshtur teksa standardi vritej vit pas viti. Pra, standardi u zhduk nga heshtja e profesionistëve që e njihnin shumë mirë atë.
Nëse çdo vit do të kishte pasur një analizë të rreptë për festivalin, standardi nuk do të ish zhdukur, por do të kishte ekzistuar ende dhe publiku nuk do të vihej para dilemës “Festival në RTSH apo nata finale në Big Brother?!”

Post Scriptum – Është e lehtë të fajësosh publikun për gjithçka, por sikundër thuhet më të drejtë, artisti duhet t’i japë publikut çfarë i duhet dhe jo çfarë publiku do dhe nëse publiku do ta dinte se çfarë i duhej, nuk do të ishte më publik, por do të ishte artist.

Marrë nga muri i FB i Elona Casllit, 23 dhjetor 2022

Related Images:

Artikulli paraprak“Duje” triumfi shqiptar i këngës që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion 2023 – nga Albert Vataj
Artikulli tjetërIntervistë e Shaip Beqirit me poetin e shquar Frederik Rreshpja Pjesa në shtatë e librit “Mozaiku i Mbuzur”, i cili ndodhet në fazën finale të shtypit
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.