back to top
33.5 C
Tirana
E mërkurë, 19 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Albert Vataj

Letra e lamtumirës që Stefan Cvajg para udhëtimit pa kthim, më 22 shkurt 1942 – përgaditi Albert Vataj

Letra e lamtumirës që Stefan Cvajg para udhëtimit pa kthim, më 22 shkurt 1942 përgaditi Albert Vataj “Përshëndetje për të gjithë miqtë e mi! Le ta shohin akoma...

Lamtumirë miku im, Albi Brahusha! – homazh nga Albert Vataj

Lamtumirë miku im, Albi Brahusha! homazh nga Albert Vataj Albi Brahusha një frymë që këputet për të dëshmuar se sa i hollë është filli jetës... E mora lajmin e...

18 Gushti 1850 – Vdekja e Balzakut – përgatiti Albert Vataj

18 Gushti 1850 - Vdekja e Balzakut Përgatiti Albert Vataj 18 gushti i vitit 1850, nata e fundit e Honore de Balzak, sipas Viktor Hygo. Ishte mbrëmja...

Nga jeta e Gjeniut – Honore de Balzak, shkrimtari i periferisë – nga Albert Vataj

Nga jeta e Gjeniut - Honore de Balzak, shkrimtari i periferisë nga Albert Vataj Jeta e këtij “Napoleoni” që zotëroi historinë e Francës dhe letërsisë...

Babai i shtypshkrimit: Johannes Gutenberg – nga Albert Vataj

Babai i shtypshkrimit: Johannes Gutenberg nga Albert Vataj Johannes Gutenberg, babai i shtypshkrimit, ai që i mëkoi qiell fluturimit të dijes Ka shumë prej nesh që mbajnë...

Anton Çehov, mjeku që u bë gjeniu i novelës ruse, vëzhguesi symprehtë e qëmtuesi sqim i shpërfaqjes rrëfyese – esse nga Albert Vataj

Anton Çehov, mjeku që u bë gjeniu i novelës ruse, vëzhguesi symprehtë e qëmtuesi sqim i shpërfaqjes rrëfyese esse nga Albert Vataj Historia e letërsisë, e...

Më lë plagë mungimi yt, por e dua këtë dhimbje… – nga Albert Vataj

Më lë plagë mungimi yt, por e dua këtë dhimbje... nga Albert Vataj Ti nuk erdhe as sonte edhe pse pritja kishte ndezur kaq shumë...

“Duje” triumfi shqiptar i këngës që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion 2023 – nga Albert Vataj

“Duje” triumfi shqiptar i këngës që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion 2023 nga Albert Vataj Kënga “Duje” me teksti nga Erjona Rushiti, muzikë,Enis Mullaj, interpretuar nga...

Në ditëvdekjen e Piktorit Vermeer – nga Albert Vataj

Johannes Vermeer (31 tetor 1632 - 15 dhjetor 1675) Në ditëvdekjen e Piktorit Vermeer nga Albert Vataj Johannes Vermeer, nga më të mëdhenjtë e Epokës së Artë...

“Vajza shqiptare” një prej joshjeve krijuese që dehën botën e ëndjeve delikate të penelit të Jan Frederik Pieter Portielje – nga Albert Vataj

"Vajza shqiptare" një prej joshjeve krijuese që dehën botën e ëndjeve delikate të penelit të Jan Frederik Pieter Portielje nga Albert Vataj Ai i përkiste një...

Edhe sot pas 31 vitesh… e vetmja shpresë: Ikja – nga Albert Vataj

Jam dëshimtare i këtyre ikjeve. Turma të mëdha, ngjisheshin në këto anije. Njerëz që kërkonin fëmijët që iknin. Fëmijë dhe gra binin në det... dhe Forcat...

Elona Caslli, luftëtarja që na bën të ndihemi në faj, qëndrestarja e paepur e betejave të dinjitetshme… – Portret i Paautorizuar nga Albert...

Elona Caslli, luftëtarja që na bën të ndihemi në faj,  qëndrestarja e paepur e betejave të dinjitetshme... Portret i Paautorizuar nga Albert Vataj Elona Caslli është...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.