back to top
23.5 C
Tirana
E martë, 18 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Shkrime mbi Dr. Radin

Historia e Letërsisë Shqiptare Robert Elsie 1995

  Histori e Letërsisë Shqiptare Robert Elsie - History of Albanian Literature (1995) (Fragment libri) Përkthyer nga origjinali anglisht Abdurrahim Myftiu, Tiranë (1997) Shkrimtari Lazër Radi (l. 1916)...

Lazër Radi! Gjëmë… Genocidi i Poezisë shqipe G.Hajdari

    Lazër Radi! nga libri Gjëmë... Genocidi i Poezisë shqipe... nga Gëzim Hajdari (fragment) E kam parë Lazër Radin kur e demaskuan publikisht. Ka ndodhur në vitin 1982,...

Nesër Lazër Radi do te ishte 95 vjeç… Jozef Radi (2011)

 Nesër Lazër Radi do te ishte 95 vjeç... nga Jozef Radi (2011) Nesër, Lazër Radi do te ishte 95 vjeç... Nji fundjanari në dimnin e ashpër...

Lushnja – Scuola di poesia – da Shpend Sollaku Noé

Lushnja - Scuola di poesia da Shpend Sollaku Noé Ad un certo punto, Pasternàk, nel suo famoso "Dottor Zivago", scrive più o meno: "nessuno ama...

Lazër Radi: Njeriu që na mësoi me dashtë lirinë… – nga Jozef Radi

Njeriu që na mësoi me dashtë lirinë... esse nga Jozef Radi Lazër Radi e kapërceu shekullin e jetës dhe përtejjetës së vet. N'at shenjtninë e tij...

Lazër Radi – The Autumn of 1944 – Robert Elsie

Lazër Radi - The Autumn of 1944 - Robert Elsie Born in Prizren, Lazër Radi (1916-1998) moved with his family to Shkodra in 1938 when...

Requiem për Lazër Radin nga Kozeta Zylo

Requiem për Lazër Radin poezi nga Kozeta Zylo Në kujtim të mikut tim të shquar Lazër Radit, që pata fatin të komunikoj dhe të miqësohem...

Elsie Studies in Modern Albanian Literature and Culture

 Robert Elsie Studies in Modern Albanian Literature and Culture  New York: Columbia University Press, 1996. Pp. 188. US $28.00 Reviewed by Kristof Jacek Kozak Studies in Modern...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.