back to top
27.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Prill, 2024

25 vjetori i famullisë së Kishës së “Zojës së Shkodrës” në Hartsdale të New Yorkut – nga Jozef Radi

25 vjetori i famullisë së Kishës së “Zojës së Shkodrës” në Hartsdale të New Yorkut nga Jozef Radi E diela e 28 prillit 2024, në Hartsdale të...

“Nji monument historik pazotsie në lamë t’arsimit në Shqipni” – At Ambroz Marlaskaj – Pamflet hkodër më 1922

“Nji monument historik pazotsie në lamë t’arsimit në Shqipni” At Ambroz Marlaskaj (19.11.1884 -14.06.1939) Pamflet - shkrue e botue në Shkodër më 1922 U mor nga Revista...

Radi i munguar i Kulturës Shqipe – nga Rei F. Hodo

Radi i munguar i Kulturës Shqipe nga Rei F. Hodo Tek “Ndjenja tragjike e jetës”, portugezi Unamuno na mëson se “nuk mjafton të kurosh murtajën, duhet...

Do fjalë zemre për Nderim Kupin… – Ndërron jetë Nderim Kupi!

Lajm i hidhur - Ndërron jetë Nderim Kupi! U nda prej nesh, për mos t’u harruar kurrë, Nderim Kupi, djali i patriotit nacionalist, Ibrahim Kupi...

Partitë e Reja me kokën si struci – nga Klodian Tomorri

Partitë e Reja me kokën si struci nga Klodian Tomorri  Thuajse të gjithë partitë e reja, të cilat premtojnë të ndajnë shqiptarët një herë e mirë...

Kujtimet për Marie Shllakun ishin vazhdimisht të pranishme mes shqiptarëve emigrantë në New York dhe California (1944-1990) – nga Klajd Kapinova

Kujtimet për Marie Shllakun ishin vazhdimisht të pranishme mes shqiptarëve emigrantë në New York dhe California (1944-1990) nga Klajd Kapinova Ma në fund po riabilitohet apo rindërtohet...

Shënime rreth “Tre sfidave të Dom Ndre Zadesë” të poetit Fejzi Gushta – nga Pertefe Leka

Shënime rreth “Tre sfidave të Dom Ndre Zadesë” të poetit Fejzi Gushta nga Pertefe Leka Duke lundrue në Internet ndesha në vargjet e poetit shkodran Fejzi Gushta,...

Stipçeviq, një jetë në mbrojtje të tezës iliro-shqiptare – nga Muzafer Korkuti

Stipçeviq, një jetë në mbrojtje të tezës iliro-shqiptare nga Muzafer Korkuti Arkeologu, bibliografi, letrari, eseisti, e albanologu Aleksandër Stipçeviq, veç të tjerash ishte anëtar i jashtëm...

Kur punoja shtatoren e Françesk Radit, i rrethuar nga fotot dhe videot e tij muzikore Këze – Kozeta Zylo, bisedon me z. Ardian Pepa

Kur punoja shtatoren e Françesk Radit, i rrethuar nga fotot dhe videot e tij muzikore Këze - Kozeta Zylo, bisedon me z. Ardian Pepa -skulptor i...

E bukura! – nga Arben Borshi

E bukura! nga Arben Borshi Ditë më parë, Z. Sokol Parruca, kishte publikuar një shkrim ku na kujtonte “të bukurat e Shkodrës” Ndaj mora shkas e po...

Dëshmi konkrete e veprimtarisë së palodhur së zonjës Marjana Bulku – rreth promovimit të librit “Një jetë – disa histori” – nga Agim Rexhaj

Dëshmi konkrete e veprimtarisë së palodhur së zonjës Marjana Bulku rreth promovimit të librit “Një jetë - disa histori” nga Agim Rexhaj Gazetarja Marjana Bulku-Zeneli, prezantoi...

Diplomatë mbroni demokracinë, jo hajdutët – nga Alba Alimehmeti – Kepi

Diplomatë mbroni demokracinë, jo hajdutët nga Alba Alimehmeti - Kepi Si me urdhër të një komande nën armë, selitë kryesore diplomatike në Tiranë, Delegacioni i Bashkimit...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.