Arkivë për » Tetor, 2022 «

Metamorfozat e Erosit – nga Artan Kafexhiu

Metamorfozat e Erosit nga Artan Kafexhiu Siç ka ndodhur me të gjithë karakteret e Panteonit grek, uljet e ngritjet, rritja dhe dobësimi i influencës së tyre, i ngjan më shumë një teatri Lexo Me Teper.

“Nata e poetëve të ekzekutuar” – përgaditi nga Sokol Neçaj

“Nata e poetëve të ekzekutuar” përgaditi nga Sokol Neçaj 85 vjet më parë, në natën e 29-30 tetorit 1937, policia sekrete e Stalinit (NKVD) pushkatoi brenda një natë më shumë se 130 Lexo Me Teper.

Copëza shënimesh… – nga arkivi me shënime dhe dokumenta i Dr. Lazër Radi

Copëza shënimesh…  nga arkivi me shënime dhe dokumenta i Dr. Lazër Radi  Vjeshta e tretë – Historia e një kafeje Ishte ditë vjeshte. Një shi i imtë dhe i ftohtë, sikur i bante kunorë Lexo Me Teper.

Një takim i përzemërt në Nju Jork me Ipeshkvin e Kosovës, Imzot Dod Gjergji nga Frank Shkreli

Një takim i përzemërt në Nju Jork me Ipeshkvin e Kosovës, Imzot Dod Gjergji nga Frank Shkreli Ishte një kënaqësi e veçant takimi para disa ditësh me Ipeshkvin e Kosovës, Shkëlqesinë Lexo Me Teper.

Mons. dr. Zef Oroshi dhe sofra e Festivalit të 30-të shqiptar të muzikës dhe valleve në New York

Mons. dr. Zef Oroshi dhe sofra e Festivalit të 30-të shqiptar të muzikës dhe valleve në New York  editor i revistës Jeta Katolike, New York nga Klajd Kapinova “Vetëm kush mbahet fort mbas traditës, tradita Lexo Me Teper.

Një Trilogji – kushtuar kontributit të të Lumit – Dom Shtjefën Kurtit dhe Kishës Katolike Shqiptare

Një Trilogji  - kushtuar kontributit të të Lumit Dom Shtjefën Kurtit dhe Kishës Katolike Shqiptare Shqiptarët në Jugosllavi u perceptuan së pari si “të kombit tjetër” dhe pastaj, varësisht se kush Lexo Me Teper.

Masakra e 26 Tetorit 1944 në Tiranë – nga Bedri Blloshmi

Masakra e 26 Tetorit 1944 në Tiranë nga Bedri Blloshmi Marrë nga“Revolta e Qaf Barit dhe terrori komunist 1943-1990” Pa u futur mirë në Tiranë, terroristët komunistë, filluan të derdhnin gjak të pafajshëm. Lexo Me Teper.

“Revolta e gërmave” – tregim nga Laura Olldashi

“Revolta e gërmave” tregim nga Laura Olldashi -Zonjë? Ajo kthen kokën. Një djalosh i ri i buzëqesh. -Deshët gjë? -Kur po ecnit ju ranë këto. -Çfarë janë? – dhe zmadhon rrumbullakësin e syve. Në duart e djalit Lexo Me Teper.

Qeveria e Djathtë Italiane – Tetor 2022 – Ministritë – Emrat – Partitë

Qeveria e Djathtë Italiane – Tetor 2022 Ministritë – Emrat – Partitë Liderja e “Fratelli d’Italia” Giorgia Meloni e pranoi postin pa rezervë. Ja lista e ministrave të qeverisë së saj: 9 Lexo Me Teper.

“Dy standardet” lidhur me pensionin e Ismail Qemalit – nga Hasan Bello

“Dy standardet” lidhur me pensionin e Ismail Qemalit nga Hasan Bello Pas dorëheqjes së imponuar nga Komisioni Ndërkombetar i Kontrollit, si kryeministër i Qeverisë së Vlorës më 22 janar 1914, Ismail Qemali Lexo Me Teper.

Konsiderata dhe vlerësime të Eqrem Çabejt për Át Gjergj Fishtën – nga Dr. Engjëll Sedaj

Konsiderata dhe vlerësime të Eqrem Çabejt për Át Gjergj Fishtën nga Dr. Engjëll Sedaj Hyrje Prej vitit 1929, kur kishte botuar punimin e parë, me titull “Mbi poezinë e Lasgush Poradecit”,1 e deri Lexo Me Teper.

Deklarimi i librave me shkresë, Partisë… – nga Ilia Karanxha

Deklarimi i librave me shkresë, Partisë… nga Ilia Karanxha Në vitin 1946, Partia e Lavdishme e Punës ju kërkoj të gjithë intelektualëve të vendit të deklaronin me lista të veçanta të gjithë Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook