11.5 C
Tirana
E diel, 3 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Masakra e 26 Tetorit 1944 në Tiranë – nga Bedri Blloshmi

on

|

views

and

comments

Utopia Komuniste
Utopia Komuniste

Masakra e 26 Tetorit 1944 në Tiranë

nga Bedri Blloshmi

Marrë nga“Revolta e Qaf Barit dhe terrori komunist 1943-1990”

Pa u futur mirë në Tiranë, terroristët komunistë, filluan të derdhnin gjak të pafajshëm. Azis Selman Blloshmi oficer i Mbretërisë kishte mbaruar studimet në Grac të Austrisë. Mesnatën e 26 tetorit 1944 bashkë me 37 oficerë dhe intelektualë, u thirrën nga terroristët komunistë gjoja për një sqarim. Akoma edhe sot nuk dihet se ku përfunduan. Flitet se disa janë ekzekutuar tek Rrapi i Treshit në Tiranë, ndërsa disa të tjerë tek Kafe “Bristoli”.
Një gjë është e sigurt: se ata janë pa varre, që do të thotë se familjarët e tyre nuk kanë se ku të vendosin një tufë me lule apo të derdhin një pike lot për humbjen e njerëzve të tyre të dashur në ditë të shënuara.
Megjithatë ata nuk do të thotë se janë harruar. Të gjithë janë nderuar nga presidenti i Republikës, z. Bamir Topi, me medaljen më të lartë “Nderi i Kombit”.

Aziz Blloshmi
Aziz Blloshmi

Lista e emrave të të zhdukurve pa nam e nishan natën e zezë të atij tetori
1. Azis Selman Blloshmi
2. Abdulla Saraçi
3. Muharrem Liku
4. Hamit Greblleshi
5. Muharrem Lleshi
6. Akil Sakiqi
7. Nazmi Uruçi
8. Hasan Dine
9. Bajram Çuka
10. Boris Belevski
11. Fahri Dabulla
12. Faik Shkupi
13. Ismail Petrela
14. Isuf Allamani
15. Jorgji Mema
16. Jakup Deliallisi
17. Kapllan Deliallisi
18. Shefshet Deliallisi
19. Selim Braja
20. Mumtaz Kokalari
21. Syrja Kokalari
22. Vesim Kokalari
23. Anton Fekeçi
24. Mehmet Doda
25. Petraq Pekmezi
26. Selman Alikorça
27. Rifat Treshana
28. Aleks Mavraqi
29. Selman Shtefni
30. Minella Kotkoçi
31. Ndue Pali
32. Selim Kelmendi
33. Nebil Çika
34. Shuka Xhumari
35. Rakip Kalenja
36. Ali Panariti
37. Lubi Zapulli
38. Reshat Stërmasi

Gjenocidi komunist
Gjenocidi komunist

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.