back to top
27.5 C
Tirana
E hënë, 20 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Janar, 2022

E vërteta ime, mbi Izet Bebeziqin… dhe diçka më shumë – nga Fatmira Allmuça

E vërteta ime, mbi Izet Bebeziqin... dhe diçka më shumë nga Fatmira Allmuça Replikë me z. Sait Saiti mbi shkrimin e tij “Podgoriçaj dhe boshnjakë” Edhe pse...

Disá vjerrsha të Salvatore Quasimodo-s – përkëthye nga Ernest Koliqi

Disá vjerrsha të Salvatore Quasimodo-s përkëthye nga Ernest Koliqi Në gjymsën e dytë të qershorit 1968, vdiq n’Amalfi, ku ndodhej si mis i njâj komisjoni për...

Sonatë me violinë për Zysh Shiren – nga Jozef Radi

Sonatë me violinë për Zysh Shiren nga Jozef Radi Rreth viteve 1967-’69, duke qenë se në katundin ku jetoja, Savër kishte vetëm shkollë fillore, shkollën tetëvjeçare...

“Zonja” misterioze tregim – nga Ervina Toptani

Një tregim i endur me fillin e padukshëm të ndjesive të thella dhe shpirtin intrigues e felin të një gruaje; një butësi rrëfimi thuajse ledhatare që...

Tridhjet vjet më parë dhe tridhjet vjet më vonë! – nga Mana Dine

Tridhjet vjet më parë dhe tridhjet vjet më vonë! nga Mana Dine Në shkurt të këtij viti u bënë plot 30 vjet nga largimi i familjes...

Lazër Radi në ditëlindjen e 106… – nga Leka Ndoja

Lazër Radi në ditëlindjen e 106... nga Leka Ndoja Çfarë do pretendonte Lazër Radi në ditëlindjen e tij: kujtimin e emrit të mirë, vlerësimin e veprës,...

Podgoriçaj dhe boshnjakë – nga Sait Saiti

  Podgoriçaj dhe boshnjakë nga Sait Saiti Ndoqa me kërshëri shqetësimin dhe kushtimin e znj. Fatmira Allmuça për kushëririn e së amës, Izet Bebeziqin, sidomos hymja që...

Djalli i lshuem mbrenda nesh! – Parabol e huazueme

Djalli i lshuem mbrenda nesh! Parabol e huazueme Një gomar ishte lidhun në një pemë. Shkon djalli dhe e zgjidhi. Gomari vrapoi në ara dhe filloi me...

Pak rreshta për Kaderenë – nga Astrit Cani

Pak rreshta për Kaderenë  nga Astrit Cani Problemi me Kadarenë asht mediokriteti i tij, nuk asht filistinizmi i tij politik. Asht vshtirë me gjetë nji shkrimtar...

Save my Ryan! – nga Lutfi Alia

Save my Ryan!  nga Lutfi Alia Problemi jetësor i njerëzimit është të parandalojë luftrat totale, që të mos përsëriten masakrat masive, si ato që ndodhen në...

Protesta e Studentëve të Gjimnazit Shkodër 28 Nëntorit 1927 – nga Pertefe Leka

Protesta e Studentëve të Gjimnazit Shkodër 28 Nëntorit 1927 nga Pertefe Leka Protesta e të rinjve në festën e 28 Nëntorit 1927, organizuar nga studentët e...

Dosja e gjallë – nga Muçi Xhepa

Dosja e gjallë nga Muçi Xhepa “Nga kabina e vinçit, pjesa e prapme, më zuri syri një kostumgri që bënte me dorë të zbritja poshtë. S’ishte...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.