Djalli i lshuem mbrenda nesh! – Parabol e huazueme

0
9

Djalli i lshuem mbrenda nesh!

Parabol e huazueme

Një gomar ishte lidhun në një pemë. 
Shkon djalli dhe e zgjidhi. Gomari vrapoi në ara dhe filloi me shkatërrue të mbjellunat. Grueja e fermerit e shef gomarin dhe e qëlloi për vdekje. Pronari i gomarit u mërzit fort, kështu edhe ai e qëlloi gruen e fermerit. Kur u kthye fermeri dhe e pa gruen e tij të vdekun, shkoi dhe qëlloi pronarin e gomarit. Gruaja e pronarit të gomarit u kërkoi djemve të saj të shkojshin dhe t’ia digjshin shpinë e fermerit. Djemtë shkuen në mbramje vonë dhe zbatuen urdhnin e nanës së tyne, tue mendue me gëzim se edhe fermeri do të ishte djegë sëbashku me shpinë. 
Fatkeqësisht për ta, nuk kishte ndodhë ashtu. Kështuqë, fermeri u kthye dhe vrau gruen dhe dy djemtë e pronarit të gomarit. 
I penduem, fermeri e pyet Djallin se pse duhej të ndodhte e gjithë kjo? 
Dhe djalli i tha: “Nuk bana asgja. Unë veç e lëshova gomarin, tanë ju të tjerët e tepruet dhe e liruet djallin që kishit mbrenda jush!”
Kështu që herë tjetër, përpara se të përgjigjeni, të ankoheni dhe të qortoni, ndaluni dhe mendoni. Bani kujdes. Shumë herë ajo çka ban Djalli asht se aj thjesht e liron gomarin brenda nesh.

Nji histori e jona - e pahuazueme
Nji histori e jona – e pahuazueme

 
E huazueme! E përshtati: T.Bushati

Related Images:

Artikulli paraprakPak rreshta për Kaderenë – nga Astrit Cani
Artikulli tjetërPodgoriçaj dhe boshnjakë – nga Sait Saiti
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.