Nyjet-Arkivit për » Tregim «

Djaj dhe Djallusha… – tregim nga Jozef Radi

Djaj dhe Djallusha… tregim nga Jozef Radi Një mesnatë vjeshte në të dalë, në ndrrim të kohrave, Djajtë e Zinj dhe Djajtë e Përhimë, u mblodhën me urgjencë sëbashku edhe në prani Lexo Me Teper.

“Nën qarr po rrinte vasha” – tregim nga Anton Pashku

“Nën qarr po rrinte vasha” tregim nga Anton Pashku Syni s’e sheh synin matanë hundës zemra e sheh zemrën matanë bjeshkës (Thuhej dikur në Has) 1. Qetësinë, befas, e zhdavariti rrokullisja e një guri. 2. Mbasi guri Lexo Me Teper.

Vjeshtë me shi e baltë – tregim nga Agim Xh. Dëshnica

Vjeshtë me shi e baltë tregim nga Agim Xh. Dëshnica Freski, ditë vjeshte, e hënë. Aty nga ora dymbëdhjetë nisi të binte shi, shi i imtë Tirane. Nga plepat e lartë trungjetrashë, rrëshkisnin Lexo Me Teper.

“Revolta e gërmave” – tregim nga Laura Olldashi

“Revolta e gërmave” tregim nga Laura Olldashi -Zonjë? Ajo kthen kokën. Një djalosh i ri i buzëqesh. -Deshët gjë? -Kur po ecnit ju ranë këto. -Çfarë janë? – dhe zmadhon rrumbullakësin e syve. Në duart e djalit Lexo Me Teper.

Mysafiri i Mbrëmjeve – tregim nga Agim Xh. Dëshnica

Mysafiri i Mbrëmjeve  tregim nga Agim Xh. Dëshnica Në një fshat mbi Kuç, pas Qafës së Gomares, jetonte me njerëzit e vet, Hamza Hodo. Megjithëse ishte kohë lufte, të gjithë fshatarët punonin Lexo Me Teper.

Një natë me hënë, një natë pa hënë – Tregim nga Ervin Nezha

Një natë me hënë, një natë pa hënë nga Ervin Nezha Imagjinoni një makinë të vjetër e cila ngjitet në një kodër të veshur nga shkurret një natë korriku. Një hënë e Lexo Me Teper.

Rreth shtëpisë tonë sillen hajdutë – tregim nga Ramiz Gjini

Rreth shtëpisë tonë sillen hajdutë tregim nga Ramiz Gjini Kabil Bokali, u kthye nga qyteti dhe hyri në katund andej nga ora dhjetë e darkës. Qe vjeshtë e mbrame; dhe shirat e ftohtë, Lexo Me Teper.

Tri ftestat – tregim nga Ervin Nezha

Tri ftestat tregim nga Ervin Nezha Për Ditën Botërore të Librit këtë herë, pata marrë tre ftesa. E para qe nga Insituti i Bujqësisë së Rrethit, që organizonte mbrëmjen “Takim me një Lexo Me Teper.

Çilsat e Laurës… – tregim nga Jozef Radi

Çilsat e Laurës… tregim nga Jozef Radi Laura, jo ajo e Petrarkës, nji mikja eme e stimueme, m’lajmoi me nji nuancë trishtimi n’ajrì, se i kishin tretë çilsat e shpisë, e kishte Lexo Me Teper.

“Zonja” misterioze tregim – nga Ervina Toptani

Një tregim i endur me fillin e padukshëm të ndjesive të thella dhe shpirtin intrigues e felin të një gruaje; një butësi rrëfimi thuajse ledhatare që të mban pezull dhe një zgjidhje që Lexo Me Teper.

Dashuni – tregim nga Guy de Maupassant – Përktheu Anton Çetta

Dashuni  tregim nga Guy de Maupassant (Tri faqe nga libri i nji gjahtari) Pak përpara lexova në rubrikën e ngjarjeve të ndryshme të nji fletorje nji dramë dashunije. Njani kishte vra nji grue, Lexo Me Teper.

Sako – tregim nga Gëzim Zilja

Ndërsa e lexoja kët tregim, ku Gëzim Zilja me ironi të thukët ka gdhendur një personazh, qeshja aq shumë sa në fund më zu të qarët… Pastaj ndejta e ndejta, Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook