12.5 C
Tirana
E enjte, 29 Shkurt, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Bletët, Mjalti, Ariu dhe Njeriu – tregim nga Agim Xh. Dëshnica

on

|

views

and

comments

Agim Xh. Deshnica
Agim Xh. Deshnica

Bletët, Mjalti, Ariu dhe Njeriu

tregim nga Agim Xh. Dëshnica

Lart në krahun e majtë të rrugës, që merr përpjetë për në Parkun e madh të Tiranës, në një sop prej nga duket liqeni dhe kodrat përballë, janë dy stola të drunjtë. Aty ishin ulur tre burra të thinjur, Lani, Nasi dhe Rudi. I pari tregoi gjatë e gjerë rreth trimërive të tij kundër italianëve fashistë, i dyti për heroizmin e vet kundër nazistëve. I treti, ishte kundër luftës, megjithatë dëgjonte me vëmendje dhe buzëqeshte.
Papritur, mbi kokat e tyre kaloi duke zukatur një grenzë e verdhë. Rudi e pa tek ndaloi mbi një gur.
-Ky insekt kriminel, – tha, – të pickon, edhe e pa e trazuar!
Në ato çaste atij iu kujtuan bletët fisnike e punëtore, ndaj nisi të fliste për mjaltin, për ariun e njeriun:
-Dikur bletët jetonin në pyje maresh plot me lule. Foletë i ndërtonin nën tokë si milingonatose në humnera si shqiponja! Ato soje bletësh trupin e kishin më të madh. Fshatarët i quanin brumbuj. I pari që pati shijuar mjaltin e tyre ka qenë ariu i murrmë. Pas ariut, u mësua edhe njeriu me to, por ky doli më i zgjuar, i zbuti dhe i strehoi nëpër zgjoje. E kam parë me sytë e mi unë ariun, kur bridhja pyjeve me çifte në dorë.
-Si shumë guximtar paske qenë! – ia ktheu Lani i habitur. – Deri më sot s’më ka qëlluar të shoh ari, duke ngrënë mjaltë.
-Vërtet, çuditem edhe unë! – shtoi Nasi. – Dhe jo vetëm kaq, por kohët e fundit ti, sikur shumë i ditur po na del! Në çfarë librash i ke lexuar histori të tilla, aman?
-A keni qenë ndonjëherë në fshatin Shënavlash të Elbasanit?
-Unë njoh vetëm Shënavlashin e Durrësit! – tha Lani.
-Edhe unë! – ia priti Nasi.
-Mjalti si mjalti! – thonë në atë fshat malor. A e keni nuhatur erën e luleve të mareve? Po kokrrat e kuqe i keni shijuar? Po rakinë prej tyre?
-Maret po, ndërsa rakinë jo! – iu përgjigjën njëri pas tjetrit dy miqtë e tij.
-Nëse kthen një gotë raki mare, përvëlohesh! Por, po hëngre mjaltë prej luleve të tyre, bëhesh esëll! Tani dëgjoni një tregim të shkrimtarit Isuf Kodra, botuar në revistën “Flaka”:

Ariu dhe dashuria... për mjaltin...
Ariu dhe dashuria… për mjaltin…

“Në një fshat nën hijen e Tomorit, na ishte një Pertef. Ky Pertefi, na qenkej pak si hamës ëmbëlsirash. Qysh në kohën e gjermanëve, kur nuk pati mbushur dymbëdhjetë vjeç, i pëlqente, mbi të gjitha, mjalti i bletëve. Në atë kohë lufte, ai me shokë ruante dhitë e fshatit në pyjet me mare. Papritur, nëpër livadhe pikasnin tek brofnin e fluturonin lart bletë të egra. Gërmonin me kujdes, gjenin nën tokë foletë e tyre dhe kënaqeshin me mjaltë. Pastaj i mbulonin për vitin e ardhshëm.
Pas luftës, Pertefi u rrit e u bë drejtues rinie. Ke parë ti? Sado u lodh nëpër fshatra, pyet këtu e pyet atje, hë në një shtëpi, hë në një tjetër, megjithatë për drekë a darkë, i shtronin vetëm dhallë, supë me groshë dhe pak bukë. Mjaltë asgjëkundi! Në mëngjes ngrihej i mërzitur e ia mbante për në fshatin tjetër. I pati rënë në vesh se mjaltë të mirë nga bletë zgjojesh kishin kulakët, por Pertefi as në hijen e manit nuk u qasej, se, siç thoshnin, syri sheh e lajmi fluturon në Komitet. Po pastaj, ishte edhe ndërgjegja! Ajo ia shtonte më tepër mërinë ndaj kulakëve.
Një ditë prej ditësh, djaloshi ra në mjaltë. Në një fshat të humbur, në shtëpinë e Kapo Sadushit, i shtruan përpara një poçe me mjaltë dhe një të prerë buke. U gëzua Pertefi sa s’ka. Ha e ha me lugë druri, saqë e harroi bukën. Djali i vogël i shtëpisë, ulur përballë, e vështronte tek mbushte lugën, e kalonte ngadalë midis buzëve, i lëpinte ato me gjuhë dhe kënaqej.
Kur mjalti në poçe po mbarohej, Pertefi pyeti:
-Or çun, sa mjaltë keni marrë këtë mot nga zgjojet?
-Tre qypa, dy me mjaltë zgjojesh, një të vogël me mjaltë bletësh të egra! – iu përgjigj çuni.
-Vërtet!?
-Po, po! Tek ajo poçja ku po ha ti, babai gjeti dje në mëngjes një mi të ngordhur.
Pertefi sa s’uluriti. I zemëruar sa s’ka, e flaku lugën tej, ndërsa poçen e përplasi në mur. Pastaj nuk u ndje mirë, i vinte për të vjellë.
Çuni brofi në këmbë dhe vrapoi duke thirrur:
-O babë! O babë! Ai miku e theu poçen e këlyshit!
Rudi tha:
-Unë di histori më të gjata me ujkun e uritur, që pasi ulërinte natën, linte pyllin dhe sillej rreth shtëpive e staneve pa bagëti. Erdhi një kohë, kur ai i gjorë, o kaloi kufirin, o u zhduk. Tani çohuni se po afron dreka. Na presin gratë në shtëpi!

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.