Votohet Qeveria Kurti 2 – nga Arta Sopi

Albin Kurti  - Kryeministër i Kosovës

Albin Kurti – Kryeministër i Kosovës

Votohet Qeveria Kurti 2

nga Arta Sopi

Deputetët e Kosovës me 67 vota pro, 30 kundër dhe asnjë abstenim kanë votuar për Qeverinë e re të vendit.
Kjo Qeveri do të udhëhiqet nga kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.
.
Parlamenti i Kosovës - 22 mar 2021

Parlamenti i Kosovës – 22 mar 2021

Kjo është përbërja e Qeverisë Kurti 2:
-Zëvendëskryeministër i parë për Integrime Evropiane, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi.
Zëvendëskryeministre e dytë dhe ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla.
Zëvendëskryeministre e tretë për Çështje të Pakicave dhe të Drejtave të Njeriut, Emilia Rexhepi.
Ministre e Drejtësisë, Albulena Haxhiu.
Ministër i Shëndetësisë do të jetë Arben Vitia.
Ministre e Arsimi, Shkencës dhe Teknologjisë do të jetë Arbërie Nagavci.
Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të jetë Hajrulla Çeku.
Ministër i Administrimit Lokal do të jetë Elbert Krasniqi.
Ministër i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës do të jetë Liburn Aliu.
Ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural do të jetë Faton Peci.
Ministër i Mbrojtjes do të jetë Armend Mehaj.
Ministër i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Xhelal Sveçla.
Ministre e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari.
Ministre e Ekonomisë, Artane Rizvanolli.
Ministër për Komunitete dhe Kthim është Goran Rakiq.
Ministër për Zhvillimin Rajonal është Fikrim Damka.
.
Qeveria Kurti 2 - 22 mars 2021

Qeveria Kurti 2 – 22 mars 2021

Qeveria Kurti 1 ishte votuar më 3 shkurt të vitit të kaluar pas një koalicioni mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK). Qeveria e Kurti 1 është rrëzuar përmes një mocioni të mosbesimit më 25 mars 2020, të organizuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës.
Ndërsa më 3 qershor, deputet votuan për Qeverinë Hoti, e cila erdhi pas koalicionit LDK-AAK-NISMA-Lista Serbe, të drejtuar nga Avdullah Hoti.
Ndërsa më 21 dhjetor të vitit të kaluar, Gjykata Kushtetuese konstatoi se Qeveria e Kosovës e udhëhequr nga Avdullah Hoti është zgjedhur në mënyrë jokushtetuese. Zgjedhjet e parakohshme parlamentare janë mbajtur më 14 shkurt 2021. Në këto zgjedhje LVV-ja së bashku më listën ‘Guxo’ të Vjosa Osmanit u rendit e para me 438 mijë e 335 vota apo 50,28%.
Sot është konstituuar legjislatura e tetë e Kuvendit të Kosovës. Kryetar i Kuvendit është zgjedhur Glauk Konjufca me 69 vota.
 
“Nga 15 ministra vetëm 8 janë të Lëvizjes Vetëvendosje, 5 janë gra, nga Kabineti ynë qeverisës 18 anëtarë gjithsej. Kërkojmë besimin tuaj, ofrojmë besimin dhe përkushtimin tonë, dijen e vullnetin tonë. Zotohemi për llogaridhënie dhe përgjegjësi”, tha në fund Kurti.
.
Marrё nga https://kallxo.com/lajm/votohet-qeveria-kurti-2/ 22.03.2021
 .

 

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook