back to top
28.7 C
Tirana
E martë, 25 Qershor, 2024

Testi Veliaj – nga Elona Caslli

Gazeta

Elona Caslli
Elona Caslli
Testi Veliaj
nga Elona Caslli

Ndonëse tingëllon absurde, individi Erion Veliaj me qëndrimin e tij, me vjedhjen e tij, me mashtrimin e tij dhe me gjithçka tjetër, në mënyrë të pandërgjegjshme formësoi një “test moral” për shoqërinë shqiptare dhe për të vetëquajturit intelektualë, artistë e gazetarë.
Askush nuk do ta mendonte se ky individ me një bashkësi të pafundme vesesh, do t’i kryente një shërbim kaq të shëndetshëm shoqërisë shqiptare.
Ishte një lloj procesi si ai i “Hapjes së dosjeve”.
Testi Veliaj vuri në provë akademikë, gazetarë, shkrimtarë, artistë e qytetarë dhe na rrëfeu qartazi dosjen përkatëse të secilit.
Hapja e dosjeve që duhej kryer vite e vite më parë, duket se po merr jetë tani, në këtë kohë tragjike për vendin, si për të na kujtuar faktin se pa kuptuar çka jemi, nuk mund të shndërrohemi në atë çka duhet të jemi.

Portreti i një kryebashkiaku, i akuzuar për korrupsion...
Portreti i një kryebashkiaku, i akuzuar për korrupsion…

Post Scriptum – “Testi Veliaj” pajisi gjithkënd me dosjen përkatëse. Gjithkush u vu përballë vesit apo virtytit që zotëronte.
Tashmë kushdo është thjesht dhe vetëm një dosje e hapur…

Marrë nga Muri i FB, Elona Caslli, 3 prill 2024

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.