Nyjet-Arkivit për » Zalli i Kirit «

At Donat Kurti O.F.M. (1903-1983) – nga Fritz Radovani

At Donat Kurti O.F.M. (1903-1983) nga Fritz Radovani At Donat Kurti (3 Shtator 1903-11 Nandor 1983) Ishte Drejtori i Fundit i Gjimnazit Françeskan “Illyricum”. Ai ishte letrar, etnolog, folklorist, profesor, përkthyes, studiues i Lexo Me Teper.

“Si mund të falet gjykatësi dhe toga e pushkatimit kur je i pafajshëm…?!” nga Fritz Radovani

“Si mund të falet gjykatësi dhe toga e pushkatimit kur je i pafajshëm…?!” nga Fritz Radovani 11 Mars 1948, ora 05.00; Te Zalli i Kirit, Shkodër   25 burgjeve në Shkodër me 17 nandor 1946, Lexo Me Teper.

Muzeumi i Viktimave të Komunizmit në Shkodër – Fjala e Ahmet Bushatit

Muzeumi i Viktimave të Komunizmit në Shkodër Fjalë rasti mbajtë nga z. Ahmet Bushati në kuadër të përurimit të Muzeumit të Viktimave të Komunizmit në Shkodër Para shumë pak ditësh Lexo Me Teper.

Valentin Pervizi – Një tjetër hero e martir: Ndue Pal Mirashi

Një tjetër hero e martir: Ndue Pal Mirashi Valentin Pervizi rrëfen nga skëterra e burgjeve komuniste Oficer akademist, erdhi në Shqipni për t’і shërbye Atdheut dhe përfundoi në burgje e kampe internimi Lexo Me Teper.

Si u dorëzue dhe si u pushkatue Prek Cali… Valentin Pervizi

Si u dorëzue dhe u pushkatue Prek Cali… nga Valentin Pervizi Rrëfim nga Valentin Pervizi, i cili ndejti në burg ato ditë para ekzekutimit… Valentin Pervizi, Oficer akademist,  rrëfen nga skëterra e burgjeve Lexo Me Teper.

Ne bukëshkelurit… At Fishta Poezi Meti Fidani

 Ne bukëshkelurit… At Fishta Poezi nga Meti Fidani Ne bukëshkelurit, ne faqenxirët, At që 50 vjet, u çmendëm pas “të marrit” ne, edhe të vdekur At, s’të lamë rehat eshtrat e lodhura, t’i shkulëm Lexo Me Teper.

At Shtjefën Gjeçovi O.F.M. nga Fritz Radovani

At  Shtjefën  Gjeçovi O.F.M. nga Fritz Radovani At  Shtjefën  Gjeçovi ka lé 140 vjetë ma parë (1873) Kanuni i Lekë Dukagjinit Asht botue 80 vjet ma parë (1933) At  Shtjefën Gjeçovi në Lexo Me Teper.

13 Tetor 1943 – Fritz Radovani (Pjesa I)

13  Tetor  1943 – Fritz Radovani (Pjesa I) 70 Vjetori i bombardimit të Tiranës ose “Në Shqipni ‘rrêna i ka kambët e gjata…!’” Plot 70 vjet që vazhdon me rrêjtë Shteti Shqiptar, Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook