back to top
16.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Prill, 2024

Ne bukëshkelurit… At Fishta Poezi Meti Fidani

Gazeta

At Gjergj Fishta (1871-1940)
At Gjergj Fishta (1871-1940)

 Ne bukëshkelurit… At Fishta

Poezi nga Meti Fidani

Ne bukëshkelurit, ne faqenxirët, At
që 50 vjet, u çmendëm pas “të marrit”
ne, edhe të vdekur At, s’të lamë rehat
eshtrat e lodhura, t’i shkulëm prej varrit

ato eshtra, që na sollën, t’parën abetare
ato eshtra, që tundën Kongresn’ e Manastirit
ku ti hodhën At, ku…? Ah, nuk dihet fare
në Bunë, në Drin, a zallishteve të Kirit

ato eshtra, që tundën Konferencën e Fuqive
ato eshtra që trembën, mbretër e baronë
ato eshtra, që ballë u bënë hordhive
ato eshtra, që e shpëtuan Shqipërinë lehonë

Ne bukëshkelurit At, me marksizëm helmuar
infektuar me teza, me pleh-niume, me frikë
n’atë gjysëm të dytë, të shekullit të shkuar
me historinë u tallëm, i veshëm politikë

Ti na le testament… Me shkronja, me shtet
ne kockat t’i hodhëm, ndër lumenj e zallishta
o Zot, ç’mëkat, s’e lan as lumë, as det
ne bukëshkelurit, ne… O i miri im, At Fishta!

(Marrë nga muri i fb. i Meti Fidani)

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.