At Shtjefën Gjeçovi O.F.M. nga Fritz Radovani

1
13
At Shtjefen Gjeçovi (1874-1929)
At Shtjefen Gjeçovi (1874-1929)
At Shtjefen Gjeçovi (1874-1929)
At Shtjefen Gjeçovi (1874-1929)

At  Shtjefën  Gjeçovi O.F.M. nga Fritz Radovani

At  Shtjefën  Gjeçovi ka lé
140 vjetë ma parë (1873)

Kanuni i Lekë Dukagjinit
Asht botue 80 vjet ma parë (1933)

At  Shtjefën Gjeçovi
në vitin 2014 ban 85 vjetë,
që e vranë tradhëtarët…

Kanuni i Lek Dukagjinit
Kanuni i Lek Dukagjinit

Vllazën e Motra Shqiptarë!
Në prag të 85 vjetorit të vrasjes së Martirit
dhe dijetarit të madh të trojeve tona Shqiptare,
të gjithë Bashkatdhetarëve që kanë humbë
njerzit e tyne të dashtun e të shtrenjtë,
u drejtoj këtë thirrje: Falni Gjaksorët…!

Kuvendoni pranë atyne oxhakëve të nderuem
dhe rreth sofrave bujare si vllazën…
dhe falni gjaqet!

Ju lutem, dueni flamurin e Gjergj Kastriotit!
Ndër ato male janë çerdhet e shqipeve!
Jepni besën e burrave si asht kenë zakoni!
e mos u ngujoni bre burra, t’atyne bjeshkëve…
Mos ia bani qejfin hasmit tuej shekullor…!

Shqipnia e shumvuejtun kurrë,
kurrë, asnjiherë s’mund të rindertohet
pa faljen dhe pajtimin tuej!

Gjergj Fishta, Karl Prennushi, Justin Rrota, Shtjefen Gjeçovi
Gjergj Fishta, Karl Prennushi, Justin Rrota, Shtjefen Gjeçovi

Ja, çka u tha para pushkatimit At Mati Prennushi,
një vlla i At Shtjefën Gjeçovit,
vrasësve të vet, sllavokomunistë,
në Zallin e Kirit të Shkodrës:
“Jam i pafajshëm,
po vdes në krye të detyrës s’eme.
Rrnoftë Krishti Mbret, Rrnoftë Papa,
Rrnofshin katolikët, Rrnoftë Shqipnia.
Ua baj hallall gjyqit dhe ata që do të shtijnë
mbi trupat tonë të pafajshem.”
(arkivi M. P. Mbrendshme, Tiranë, dosja 1302)

Klerikë shqiptarë të të gjitha besimeve!
U prini, i drejtoni dhe i ndihmoni edhe ju,
shoqatat e grupet atdhetare,
që do të punojnë per faljen
dhe pajtimin e gjaqeve në vitin 2014!

Ju lutem nana, motra e vajza me futa të zeza…
Hapni rinisë dyertë e ngujueme ndër shula…!
Fëmijët kanë nevojë per me mësue
dhe me luejtë…
Banje kët vepër atdhetare e fetare në vitin 2014,
në vitin e 85, të vrasjes së martirit
At Shtjefën Gjeçovi!

Kujtoni, ju lutem, nga At Fishta:
“Prandej, o zot, prej qiellet
ti priri sytë mbi né,
e ban që puna t’kthjellet,
si asht mirë për atme e fé…
e gjaku i këtij meshtarit
t’ kjoftë falë për komb t’shqiptarit.”
1914, (mbi vorr të At A. Paliq, ofm.)

Me respekt e shpresë… autori
Melbourne, 24 dhjetor 2013.

Related Images:

Artikulli paraprakHalil Jaçellari: Nji shënim, nji tregim dhe skeda e nji shkrimtari…
Artikulli tjetërFranz Kafka (1883-1924) – Dashnia
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

1 Koment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.