back to top
33.5 C
Tirana
E enjte, 25 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Shqiptarët

“Pse nuk qeverisin shqiptarët” – Editoriali i “The New York Times”-it:

“Pse nuk qeverisin shqiptarët” Editorial i “The New York Times”-it: (1920) Gazeta amerikane shkruan një editorial për çështjen shqiptare. Alternativat mes copëtimit dhe krijimit të...

Udhëzues për të njohur serbët para se të bisedosh me ta nga Pjetër Arbnori

Udhëzues për të njohur serbët para se të bisedosh me ta nga Pjetër Arbnori Mënyra si të futen shkjetë (serbët) në shtëpi është e veçantë....

Shqiptarët e mjerë presin që Evropa të vijë sot a nesër t’i shpëtojë – nga Faik Konica

Shqiptarët e mjerë presin që Evropa të vijë sot a nesër t’i shpëtojë nga Faik Konica Sa e sa marrëzi, sa e sa poshtërsi e krime...

Luftë antifashiste shqiptarët? Gënjeshtër! Ja provat nga Agim Xhafka

Luftë antifashiste shqiptarët? Gënjeshtër! Ja provat. nga Agim Xhafka Dyshoj që në Shqipëri ka pasur forca partizane dhe është bërë Luftë Nacional-Çlirimtare. Kam disa arsye e...

Kryetari i ri i Bashkisë së Londrës – Sadik Khan “flet shqip”…

Kryetari i ri i Bashkisë së Londrës Sadik Khan "flet shqip"... Sadiq Khan, i Partisë Laburiste do të jetë kryetari i ri i Bashkisë së...

A janë Shqiptarët një prej 12 fiseve të përzgjedhura…?!

A janë Shqiptarët një prej 12 fiseve të përzgjedhura...?! Përgatiti: Ferdinand Veliu “Nëse bota do mësojë të vërtetën për shqiptarët, atëherë historia botërore do të shkruhet...

Shqiptarët nuk duhet të presin nga Daniel Gazulli

Shqiptarët nuk duhet të presin... nga Daniel Gazulli Gjendja E njohin të gjithë: shteti i së drejtës asht vetëm një iluzion, ose diçka që duen ta besojnë...

Faik Konica (1875-1942) – Feja e shqiptarëve

Faik Konica (1875-1942) - Feja e shqiptarëve "Shqiptarët nuk ndahen në të krishterë e në muhamedanë, po ndahen me dy anë: ana e kombëtarëve, në të...

Shkollat e para shqipe të Mesjetës nga Ndue Dedaj

Shkollat e para shqipe të Mesjetës nga Ndue Dedaj Një kapitull më vete përbën shkolla e parë shqipe në Kosovë, aq më tepër se ajo është...

Faik Konica (1875-1942) – Shqiptaret

“Duke parë dhe duke dëgjuar, bota mësojnë ment dhe ndërtohen. Ne shqiptarët s’marrim dot mësime; malet të tunden dhe të rrëkëllehen, ne nuk e...

At Zef (Giuseppe) Valentini (1900-1976) – Shqiptarët

Zef (Giuseppe ) Valentini (1 Korrik 1900-16 Nentor 1979) Giuseppe Valentini (shqip Zef Valentini) (Padova, 1 korrik 1900 - Milano, 16 nëntor 1979) ka qenë...

Kush janë shqiptarët nga Theron J. Damon – National Geographic – 1912

Kush janë shqiptarët - nga Theron J. Damon National Geographic, numri i Nëntorit 1912 Shqiptari është europian: për më shumë se dymijë vjet ka jetuar atje...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.