back to top
19.5 C
Tirana
E diel, 19 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Sadik Bejko

Nga internimi, te ndalimi i këngës për 20 vite – nga Mimoza Kuchly

Nga internimi, te ndalimi i këngës për 20 vite. nga Mimoza Kuchly Pse u ndëshkua Çelentano shqiptar! Ka njerëz për të cilët nuk arrin të...

Ti je kriminel i jetës tënde – nga Sadik Bejko

Ti je kriminel i jetës tënde nga Sadik Bejko Një njeri më ka thënë: Ti paske qenë krimineli i jetës tënde, kriminel i familjes tënde. Ky ishte...

Gjuha e njësuar nuk është tempull nga Ullmar Qvick

Gjuha e njësuar nuk është tempull nga Ullmar Qvick Me ndrojtje po shkruaj këtë tekst, së pari jam i huaj dhe vetëm shërbetor modest i gjuhës...

Ujqit e pudrosur me miell… – nga Sadik Bejko

Ujqit e pudrosur me miell… nga Sadik Bejko Ka një përrallë të ujqve që pudrosen me miell.  Këtë e dimë që nga fëmijëria, do të thoni. Po....

Pak fjalë për Tanushën e Epikës Legjendare – nga Sadik Bejko

Pak fjalë për Tanushën e Epikës Legjendare  nga Sadik Bejko “...E un Tanushen vetë e kom’ pa, Kúr kem pasë besë me krajlí: Gjâ mâ të mirë s’shef...

Në vend të hyrjes… – nga Sadik Bejko – libri i Emmy Krosit “Buzët lyej me ngjyrën e muzgut”

Në vend të hyrjes… nga Sadik Bejko libri i Emmy Krosit "Buzët lyej me ngjyrën e muzgut" "Ne që kemi shpirt vdesim më shpesh" Emily Dickinson Nga Këlni ishim nisur në...

Mitologjia romantike dhe sonetet e Filip Shirokës – nga Sadik Bejko

Mitologjia romantike dhe sonetet e Filip Shirokës nga Sadik Bejko ⁠ Filip Shiroka ka lindur më 3 gusht 1859 në Shkodër, ka vdekur në Bejrut,...

“S’kam bërë kurrë ndonjë gjë të madhe për Shkodrën, sepse s’e kam ndjerë veten të denjë…” – Shpëtim Kelmendi bisedon me Frederik Rreshpjen

"S'kam bërë kurrë ndonjë gjë të madhe për Shkodrën, sepse s'e kam ndjerë veten të denjë..." Shpëtim Kelmendi bisedon me Frederik Rreshpjen Nëpër mjediset letrare...

Ditëlindje, me 20.02.1991 – nga Sadik Bejko

Ditëlindje, me 20.02.1991 nga Sadik Bejko 20 shkurt 1991. Gruaja, Elfrida, kishte ditëlindjen. Plot 40 vjeç. Atë ditë ndoqëm në TV rënien dhe tërheqjen zvarrë nëpër rrugët...

Punë kjo që do b… por s’ta paguan asnjeri – nga Sadik Bejko

Punë kjo që do b... por s'ta paguan asnjeri nga Sadik Bejko Shqiptarçe, tentimi për të arritur diçka me peshë, me peshë të rëndë, thuhet: kjo...

Poezia e parë në gjuhën shqipe nga nga Sadik Bejko

Poezia e parë në gjuhën shqipe nga nga Sadik Bejko Poezia e parë në shqip është shkruar nga Lekë Matrënga Lekë Matrënga, i njohur si Luca Matranga,...

Maks Velo (1935-2020) Opinione rreth Njeriut dhe Artistit

Maks Velo (31 gusht 1935 - 7 maj 2020) Opinione rreth Njeriut dhe Artistit Liridon Mulaj Unë nuk e kam njohur Maks Velon personalisht dhe pse...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.