back to top
29.5 C
Tirana
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Pak fjalë për Tanushën e Epikës Legjendare – nga Sadik Bejko

Gazeta

"Vajza Shqiptare" Jan F. P. Portielje
“Vajza Shqiptare” Jan F. P. Portielje

Pak fjalë për Tanushën e Epikës Legjendare 

nga Sadik Bejko

“…E un Tanushen vetë e kom’ pa,
Kúr kem pasë besë me krajlí:
Gjâ mâ të mirë s’shef njeri nën kët diell?
Vet’lla e sajë ndrejt, si fiskaja;
Shteku i ballit, si shteku i malit,
Kúr merr hana me prendue;
Syni i sajë, si kokërra e qershís;
E ká qerpikun, si krahi i dallndyshës;
Ftyra e sajë, si kuqet molla m’degë:
Hunda ndrejt, si kalemi i Tushes;
Goja e vogel, si lulja qi shpërthen;
Dhâmët e bardhë, si gurzit e lúmit,
Fíll mbas shiut, kúr po i shndritte dielli;
Qafa e sajë, si qafa e pllumit;
Shtati i sajë, si ‘i shtat çetine;
Misht e dorës, porsi rremi i shemshirit…” 
Epika Legjendare, Martesa e Halilit (vargjet 83-98)

Këtë portretizim të femrës në Eposin e kreshnikëve e di përmendësh.
Fishta ka shkruar një ese të çmuar për këtë.
Më pëlqen që krahasimet janë me tablo nga natyra në lëvizje të përhershme: lulja që shpërthen, kuqet molla m’degët, hana merr me pranue, gurëzit e lumit fill mbas shiut, kur po i shdritte dielli.
Duket se kjo femër i shpërthen fjalët e tekstit e lëviz e gjallë, vjen mes nesh me energjinë me virgjërinë e vetvetishme të natyrës.
Kur në tryeza e kam thënë përmendësh aty për aty, pa u menduar, dikush më ka komplimentuar më fjalët: po na bën me turp.
Pse? Mos mendon se jam jugor dhe nuk nuk ja them për vargje gegnisht? A nuk jam shqiptar edhe unë?
Apo se si i moshuar duhet ta kem harruar?
Shkurt, më ka komplimentuar dikush, që nuk po ia them emrin. Këto ditë. Se fjalët për Tanushën e Eposit i di përmendësh ashtu si ia ka kënduar Sokole Halili.

.

Marrë nga Muri i Fb i Sadik Bejkos, 07 dhjetor 2021

.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.