back to top
29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Poeti

Poeti Visar Zhiti – kartolinë Poetit Frederik Rreshpja (1974)

Poeti Visar Zhiti - kartolinë poetit Frederik Rreshpja (1974) Frederik Rreshpjes, në nderim të poezisë së tij sot... Kjo kartolinë e thjeshtë bën pjesë në Dosjen...

Poetët mbesin… kujtesë e amshueme e jetës… nga Jozef Radi – In memoriam – poetit martir Trifon Xhagjika

Poetët mbesin... kujtesë e amshueme e jetës nga Jozef Radi In memoriam - poetit martir Trifon Xhagjika... Rekanati asht nji qytet i vogël dhe i bukur,...

Poezia… si nji shumatore sociale… Jozef Radi mbi librin e Enkeleda Ristanit “E di, Gyter?”

Poezia... si nji shumatore sociale nga Jozef Radi Mbi librin e Enkeleda Ristanit “E di, Gyter?”   Leximi i një libri të mbramë të një poeti, kur...

Poeti – poezi nga Vexhi Buharaja kushtuar Lasgush Poradecit

Me ndihmën e Alfredo Martinit rigjeta poezinë e Vexhi Buharasë "Poeti" kushtuar Lasgush Poradecit, botuar së pari në Gazetën "Tomorri i vogël", më 1...

Kur vdekja vjen në shkurt… nga Shpëtim Kelmendi – (Në kujtim të Frederikut të Madh të Poezisë)

Kur vdekja vjen në shkurt nga Shpëtim Kelmendi (Në kujtim të Frederikut të Madh të Poezisë) Poetët e mëdhenj vdesin në muajin shkurt. Poetët e mëdhenj vdesin në...

Poeti i paharrueshëm Ahmet Tahir Kolgjini L. Çekaj e T. Mirakaj

Poeti i paharrueshëm Ahmet Tahir Kolgjini nga Luigj Çekaj dhe Tonin Mirakaj Në fillim të vitit tonë kalendarik 2014, Mithat Gashi më solli një dosje...

Giuseppe Ungaretti – Poeti – që s’e lodhi përsosja… nga Jozef Radi

Poeti, që s’e lodhi përsosja...* nga Jozef Radi kushtue poetit Nobelist Giuseppe Ungaretti Të përkthyemit, mbeti nji provokim i hershëm i rinisë sime. N’at labirinth jete ku na...

Nëpër stacione të jetës së Poetit Havzi Nela

Nëpër stacione të jetës së Poetit Havzi Nela (20 shkurt 1934 - 10 gusht 1988) -Havzi Nela u lind më 20 shkurt 1934. -Kur qe vetëm nëntë...

Pak rreshta në përkujtim të poetit Paul Celan

Pak rreshta në përkujtim të poetit Paul Celan 23 Nëntor 1920 - 20 prill 1970 "Sa larg o sa afër je, Ingeborg? Më thuaj, kështu unë...

E qeshura e Poetike e Panit Plak nga Kozeta Zylo

E qeshura e Poetike e Panit Plak nga Kozeta Zyko Në përkujtim të poetit Pano Taçi! E ndjej nga larg, nëntë male kaptuar me oqeanin në...

13 Tetori: Datëlindja e tre Poetëve – Pano Taçi, Dritëro Agolli, Migjeni… nga Visar Zhiti

13 Tetori: Datëlindja e tre Poetëve, Pano Taçi, Dritëro Agolli, Migjeni... nga Visar Zhiti Me 13 tetor, kujtohem që ka lindur Pano Taçi, poeti bohem -...

Një qiri për poetin e mohuar! nga Nebil Çika

Një qiri për poetin e mohuar! nga Nebil Çika In memoriam Martin Camajt Për faqen e tyre të zezë dhe fatin tonë të keq qeveria, institucionet...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.