back to top
21.5 C
Tirana
E shtunë, 18 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Mujo Ulqinaku

Krimet e komunizmit filluan gjatë luftës e u ligjëruan me Gjyqin Special nga Thanas L. Gjika

Krimet e komunizmit filluan gjatë luftës dhe u ligjëruan me Gjyqin Special nga Thanas L. Gjika (Me rastin e 75-vjetorit të Gjyqit Special mars-prill 1945)...

7 Prill 1939 – përmes dokumenteve

7 Prill 1939 - përmes dokumenteve Xhandarmëria shqiptare e priti pushtimin në katër sektorë mbrojtjeje Sektori i parë: Milot-Shkumbin, komandant nënkolonel Shaban Bega Sektori i dytë: Milot-Shkodër,...

17 maj 1941, atentati që e tronditi regjimin fashist… – nga Lutfi Alia

17 maj 1941, atentati që e tronditi regjimin fashist... nga Lutfi Alia Populli shqiptar e kundërshtoi pushtimin fashist, që ditën e parë më 7 prill 1939,...

Rezistenca kundër pushtimit fashist me 7 prill nga 1939 nga Lutfi Alia

Rezistenca kundër pushtimit fashist me 7 prill nga 1939 nga Lutfi Alia Shqipëria ishte ndёr vendet e para europiane, tё pushtuara nga Italia Fashiste, e...

Një humanitare e rrallë… një heroinë e harruar… – kushtuar Melpomeni Dilos – nga Greta Dilo

Një humanitare e rrallë... një heroinë e harruar... kushtuar Melpomeni Dilos nga Greta Dilo Unë Greta Dilo, e bija e Telemak Dilos e lindur në Tiranë dhe...

Hamit Matjani – luftoi me fashistët, me nazistët, dhe… u var nga komunistët…

Hamit Matjani - luftoi me fashistët, me nazistët, dhe... u var nga komunistët... Flet Xhavit Matjani: E vërteta e babait tim, Legjenda dhe jeta reale i...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.