back to top
34.5 C
Tirana
E shtunë, 22 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Miladin Popoviç

Dëmet e mentalitetit bajraktar dhe komunist – shënim nga Thanas Gjika

Dëmet e mentalitetit bajraktar dhe komunist shënim nga Thanas Gjika Në vitin 1992, mbi 75 përqind e popullit shqiptar ia dha votën partive opozitare. Ky rezultat...

“Rinia Shqiptare në Mërgim” – Revista e harruar e viteve ‘70 – nga Idriz Lamaj

“Rinia Shqiptare në Mërgim” - Revista e harruar e viteve ‘70 nga Idriz Lamaj* Publicistika e shqiptarëve të Amerikës është thesar i çmuar për analizimin e...

Amaneti i gjyshit dhe babait tim, ishte Kavaja – rrëfim nga George Xhumari

Amaneti i gjyshit dhe babait tim, ishte Kavaja rrëfim nga George Xhumari Kjo ështe një foto që nuk mund të harrohet as nga unë dhe as...

Gjon Destanisha kur u ekzekutua, thirri: Rrnoftë Shqipnia! Rrnoftë Flamuri kombëtar! – pjesë nga kujtimet e Gjokë Spaçit

Gjon Destanisha kur u ekzekutua, thirri: Rrnoftë Shqipnia! Rrnoftë Flamuri kombëtar! pjesë nga kujtimet e Gjokë Spaçit Ushtaraku në këtë fotografi është Gjon Lulash Destanisha dhe...

Tre Mjekët e Konferencës së Mukjes – nga Pertefe Leka

  Tre Mjekët e Konferencës së Mukjes nga Pertefe Leka Mjekët që morën pjesë në Konferencën e Mukjes, edhe pse në pozicione të ndryshme, kishin një qëllim,...

Mehmeti Shehu i shkruan letër Dushan Mugoshës – dhe leximi me sy historik i një dokumenti nga Jozef Radi

Mehmeti Shehu i shkruan letër Dushan Mugoshës dhe leximi me sy historik i dokumenteve  nga Jozef Radi Mbasi lexova kët letër që Mehmet Shehu, komandanti i Brigadës...

Haki Taha, mësues patriot, martir i Kosovës – nga Faik Smajli

Haki Taha, mësues patriot, martir i Kosovës nga Faik Smajli Haki Taha meriton një libër, por këtu pak nga jeta e tij. Hakiu shkollën fillore...

Largimi i papritur dhe i trishtë i Nuri Dragojt – (Jeta dhe Veprat) nga Tanush Kaso

Largimi i papritur dhe i trishtë i Nuri Dragojt nga Tanush Kaso Një lajm i hidhur, ndahet papritur nga jeta Nuri Dragoj gazetar, publicist, studiues i...

“Merrni masa të shkelni Dukatin!” Letra dhe urdhëri i Dushan Mugoshës – 1943 nga Kastriot Dervishi

“Merrni masa të shkelni Dukatin!” Letra dhe urdhëri i Dushan Mugoshës - 1943 nga Kastriot Dervishi Që jugosllavët Miladin Popoviç dhe Dushan Mugosha kanë qenë drejtuesit...

“Zbulohet” letra që Tarrasi i dërgonte Dushan Mugoshës – nga Kastriot Dervishi

“Zbulohet” letra që Tarrasi i dërgonte Dushan Mugoshës nga Kastriot Dervishi  Lot, mall dhe dashuri për udhëheqësin e vet, dallohen në letrën që Tarrasi (Enver Hoxha)...

Si armiqësohet populli brënda vehtes! – nga Genc K. Hoti

Si armiqësohet populli brënda vehtes! nga Genc K. Hoti (refleksione mbi një libër “të fshehtë” thellësisht antishqiptar) Kohët e fundit ka filluar shpërndarja e një libri në...

Kur Shqipëria dekoronte Rankoviçin – nga Kastriot Dervishi

Kur Shqipëria dekoronte Rankoviçin nga Kastriot Dervishi Në listën e të dekoruarve nga “heroi i popujve jugosllave”, E. Hoxha në vitin 1945, figuron edhe një prej...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.