Jacques Prevert – Ndër grimca magjike dashnie…

0
11
Jacques Prevert
Jacques Prevert
Jacques Prevert (1900-1977)
Jacques Prevert (1900-1977)

Jacques Prevert

Ndër grimca magjike dashnie…

Jacques Prevert, asht poet i thjeshtësisë çarmatosëse… shpesh kthehem e rikthehem te ai për me e bà pak ma të lehtë mendimin, pak ma të thjeshtë të përditshmen, pak ma të rrumbullakët  peshë e viteve, pak ma të shkujdesun vedin prej problemeve të jetës… sepse Prevert e ka në vetvedi çelsin e artë të çlodhjes shpirtnore…
I konsideruem si “Poet i njerzve të zakonshëm, bard i “së thjeshtës”, Ai mbrriti me fitue pa shumë zorì nji popullaritet që nuk ka të krahasuem me askënd prej poetëve të nanqindës. Poet i dashuruem me dashninë, me miqsinë dhe artin, më shiun dhe diellin, me takimet në bulevard ose ne baret pariziene, ai ka mbrritë me derdhë në vargjet e veta, thelbin e çmueshëm të së përditshmes…”
Këto grimca prevertiane kanë aq shumë dritë mbrenda, sa leximi herë mbas hershëm i tyne asht si nji kafe kur e ke gojën shkrumb… si nji gotë uji në ditët e zhegut… si nji fjalë e sinqertë në çastin ma randues të dëshpërimit… j.r.

Libri Poetik "Paroles"
Libri Poetik “Paroles”

Madhështor dhe i përndezun

Përmbi Grand Palais
madhështor dhe i përndezun
shfaqet dielli i dimnit
dhe humbet diku
njashtu si ai edhe zemra ime ka me tretë
edhe krejt gjaku im ka me u nisë
me u nisë n’kërkimin tand
shpirti im
hyjnorja ime
dhe ka me të gjetë
kudo që ti të jesh…

Kangë…

Ç’ditë asht sot?
Të tana ditët s’bashku janë
mikja ime
krejt jeta s’bashku asht
shpirti im
ne që dashurojmë ne jetojmë
ne jetojmë ne që dashurojmë
pa e ditë hiç se ç’asht jeta
se ç’asht dita
pa e ditë hiç çka asht dashnia…

Kopshti

Njimijë vjet po edhe njimijë të tjerë
s’kanë me mjaftue
me u dhanë shpjegim
atyne çasteve të vogla përjetsie
kur ti më ke puthë
kur unë të kam puthë
në nji mëgjes me diell dimni
në Parc Montsouris në Paris
n’at Parisin
diku mbi tokë
që s’asht veç nji yllsi…

Nji buqetë lulesh

çka ban njatje moj voglushe
me ato lule të porsambledhuna
çka ban njatje moj vajzë
me ato lule që po t’vyshken
çka ban njatje moj grue
me ato lule të thame
çka ban njatje moj zojë e randë
me ato lule tashma të vdekuna

Po pres fitimtarin…

Ranë që përpin…

Demonë dhe mrekullina
erna dhe zbatica
larg, larg ashtë tërhjekë deti
dhe ti
si nji algë e ambël ledhatue ere
në ranën e shtratit tand lëviz duke andrrue
Demonë dhe mrekullina
erna dhe zbatica
larg, larg asht tërhjekë tashma deti
po në sytë e tu pothuej të mbyllun
dy dallgë të lehta kanë mbetë
Demonë dhe mrekullina
erna dhe zbatica
dy dallgë të lehta të mjafta me më mbytë

Nji portokall

Nji portokall mbi tavolinë
dhe petkat e tua lëshue mbi qylym
në shtratin tim ti
e tashmja ma e ambël e së tashmes
freski e natës
zjarrmi e jetës sime…
Përktheu Jozef Radi (nantor 2013)

Related Images:

Artikulli paraprakAnton Çehov (1860-1904) – Martesa
Artikulli tjetërKrim Lufte në Tivar – nga Fatos Beja (Parathënia)
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.