back to top
31.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Gjergj Kastrioti - Skënderbeu

Stipçeviq, një jetë në mbrojtje të tezës iliro-shqiptare – nga Muzafer Korkuti

Stipçeviq, një jetë në mbrojtje të tezës iliro-shqiptare nga Muzafer Korkuti Arkeologu, bibliografi, letrari, eseisti, e albanologu Aleksandër Stipçeviq, veç të tjerash ishte anëtar i jashtëm...

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane? – nga Hasan Bello

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane? nga Hasan Bello Për periudhën klasike të Shtetit Osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të...

Skënderbeu në mbi 500 libra të autorëve shqiptarë – nga Hysen S. Dizdari

Skënderbeu në mbi 500 libra të autorëve shqiptarë nga Hysen S. Dizdari Studues i Filatelisë Shqiptare Përshëndetje, z. Jozef Radi Në fillim dua të di si je me...

3 Nëntori i vitit 1443, Dita kur Gjergj Kastrioti-Skenderbe u rikthye në atdhe – nga Frank Shkreli

3 Nëntori i vitit 1443, Dita kur Gjergj Kastrioti-Skenderbe u rikthye në atdhe nga Frank Shkreli Në çdo vend tjetër, nga çdo komb tjetër, kjo datë...

E keqja nganjëherë fiton – nga Frank Shkreli

E keqja nganjëherë fiton nga Frank Shkreli* Ish-Drejtor i VOA-s për Euro-Azinë “E keqja triumfon kur njerëzit e mirë nuk bëjnë asgjë”. “Gara nuk është ndërmjet...

Lekë Pervizi i flet botës anglisht për krimet e ferrit komunist të Enver Hoxhës – nga Frank Shkreli

Lekë Pervizi i flet botës anglisht për krimet e ferrit komunist të Enver Hoxhës nga Frank Shkreli Me Lek Pervizin - ish-të përndjekurin e regjimit komunist...

Mësuesit e shqipes, në Krahinën e Ulqinit – nga Pertefe Leka

Mësuesit e shqipes, në Krahinën e Ulqinit* nga Pertefe Leka në përkujtim të 70 viteve më parë... Në vitin shkollor 1941-‘42, Ministria e Arsimit nën drejtimin e...

Kudret Kokoshi – poet i heroizmit kombëtar nga Reshat Kripa

Kudret Kokoshi - poet i heroizmit kombëtar* nga Reshat Kripa Nё pёrvjetorin e vdekjes Me 26 prill 1991, i mbylli sytë Kudret Kokoshi. I mbylli pa shijuar...

“Si mund të falet gjykatësi dhe toga e pushkatimit kur je i pafajshëm…?!” nga Fritz Radovani

“Si mund të falet gjykatësi dhe toga e pushkatimit kur je i pafajshëm...?!” nga Fritz Radovani 11 Mars 1948, ora 05.00; Te Zalli i Kirit, Shkodër   25 burgjeve...

Zhbërja e mallkimit historik – nga Dije Demiri – Frangu

Zhbërja e mallkimit historik nga Dije Demiri - Frangu Strukturalisht, romani "Mallkimi i shekujve", i Gazmend Bytyçit, romani i tij i dytë, i botuar këto ditë,...

Si është shtrembëruar dhe manipuluar historia e Kombit shqiptar atëhere dhe sot! nga Genc Hoti

Si është shtrembëruar dhe manipuluar historia e Kombit shqiptar atëhere dhe sot! nga Genc Hoti Në fakt në këtë pikë fshihet një ndër enigmat më...

Nuk kemi shtrembëruar vetëm historinë tonë, por dhe të gjithë boshtet filozofike të Njerezimit – nga Genc Hoti

Nuk kemi shtrembëruar vetëm historinë tonë, por dhe të gjithë boshtet filozofike të Njerezimit. nga Genc Hoti Vini re se çfarë ka ndodhur! Për të kuptuar...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.